Meniu

Renginiai - Mokyklose

UAB "PALINK" KNYGŲ KALĖDŲ DOVANOS MOKYKLOMS


    2014-sausio 8 d. UAB PALINK ("Iki" prekybos tinklas) atvežė į Vilniaus Antakalnio gimnaziją pirkėjų suaukotas knygas. Priimti labdarą susirinko 4 mokyklų atstovės-bibliotekininkės su mokiniais. Knygų atvežta nemažai, bet tarp jų naujų ir aktualių mokyklų bibliotekoms buvo ne daug. Toks jau vyrauja požiūris - lengviausia aukoti tai, ko pačiam nereikia...Labdaros organizatoriai tik tarpininkai su gera iniciatyva tarp visuomenės ir mokyklos, o visuomenės požiūris į mokyklos biblioteką, kurios fondų papildymui finansavimo valstybė neskiria, yra toks, kad tiks bet kas. Deja, vaikui įsiūlyti seną knygą labai nelengva užduotis. Bet, kaip sakoma nuo seno "dovanotam arkliui..." . 
    Pradinių mokyklų ir progimnazijų bibliotekininkės atsirinko joms aktualias knygas ir išsivežė, o vyresniems mokiniams labiau  tinkamos liko priėmimo organizatorei - Antakalnio gimnazijai. Senas ir į fondus netrauktinas knygas siūlome pasirinkti ir tiesiog dalijame mokiniams, ketiname papildyti gimnazijos koridoriuje knygų spintą - keityklą. Sutvarkę visas gautas knygas būtinai padarysime parodą. Knygas atgabenti,  sutvarkyti, atrinkti padėjo mokiniai. Svečiai pavaišino juos saldumynais ir padovanojo "angry birds" žaisliukus, kurie suteikė smagių emocijų gimnazistams. 
        Dėkojame akcijos organizatoriams - bendrovei "PALINK" ir linkime sėkmės.
Žemiau matome keletą akimirkų iš susitikimo su rėmėjais - "PALINK" atstovais. 







---------------------------------------------------------------------------------------------------

KNYGŲ KALĖDOS ŽEMYNOS PROGIMNAZIJOJE



Šį gražų plakatą išplatinome po visą mokyklą: visose pradinėse klasėse, užklijavome ant paradinių durų,visuose aukštuose,mokytojų kambaryje su prierašu:
 Gerb.auklėtojai,klasės valandėlių metu atkreipkite mokinių dėmesį į šios akcijos svarbą ir naudą.
Iš anksto dėkojame.Bibliotekininkės Janina ir Asta.

Per dvi savaites jau atsiliepė 51 mokinys: IVa klasės mokinys Audrius Ruzgys padovanojo net 22 knygas.Iš viso jau yra apie 100 naujų gražių knygelių.Vaikai labai džiaugiasi įspūdingais knygų ženkliukais,o mes atneštomis knygomis,su originaliais įrašais,pvz.,,Kas skaito knygas, tam netrūksta gero draugo‘‘, ,,Mielas skaitytojau,Tegul visos žemės raidės taps gražiausios tavo draugės‘‘ ir daug panašių gražių įrašų...

 Sutvarkę visas knygas būtinai padarysime parodą ,,Knygų Kalėdų Dovanos‘‘

BIBLIOTEKOS VEDĖJA JANINA BĖRUVIENĖ
----------------------------------------------------------------------------------------------------
KNYGŲ KALĖDOS VILEIŠIO PROGIMNAZIJOJE

Gruodžio 17 d. Vilniaus Petro Vileišio progimnazijos bibliotekoje vyko padėkos renginys "Knygų Kalėdų" akcijos dalyviams. Šiemet mokyklos direktorė, administracija, mokytojai ir 31 moksleivis progimnazijos bibliotekai padovanojo 130 knygų. Visiems dalyviams buvo įteikti padėkos raštai, knygų skirtukai su akcijos simbolika bei šokoladiniai eurai, o 4 aktyviausiems (padovanojusiems daugiausiai knygų) įteiktos simbolinės dovanėlės. Renginio metu visi susirinkusieji žvelgdami į knygų piramidę bandė atspėti kiek knygų šiemet padovanojo. Tiksliausiai atspėjusieji buvo apdovanoti tušinukais bei atšvaitais.
Smagias renginio akimirkas matote nuotraukose.



----------------------------------------------------------------------------------------------------
KNYGŲ KALĖDOS VIRŠULIŠKIŲ MOKYKLOJE


Knygų dovanojimo bibliotekai akciją organizavome mokyklos bendruomenės tarpe. Lapkričio mėnesį parengiau pageidaujamų knygų sąrašą ( lietuvių autorių knygas),ir ,tarpininkaujant pagrindinio ugdymo skyriaus vedėjai, išplatinau klasių auklėtojams. Gavome naujų knygų iš prašomų sąrašo (vaikai dovanojo po knygą nuo klasės).Taip pat vaikai dovanojo knygas ir asmeniškai. Vienas moksleivis atnešė 6 "Hario Poterio" serijos knygas.

Knygų dovanojimas vyko gruodžio 11 d. per ilgąją pertrauką. Į biblioteką atėjo klasių atstovai su auklėtojais, nešini knygomis. Papasakojome apie pačią akciją, pradinukai deklamavo porą   eilėraščių, o bibliotekos vedėja vaišino visus vaikus "Knygų Kalėdų" saldainiais. Visiems vaikams pasiūliau išsirinkti po eilėraštį iš knygos "Pusnynų pasaka" ir padariusi kopijas padovanojau, o pavaduotoja padarė keletą nuotraukų. Labai neišsiplėtėme, nes renginys vyko pertraukos metu. Džiaugiamės, kad kitais metais vaikai galės skaityti naujas knygas.
 Parašė bibliotekos vedėja Rūta Rasimavičiūtė
Vilniaus Viršuliškių mokykla


----------------------------------------------------------------------------------------------------
Kalėdiniai skaitymai baigėsi...


 Vilniaus Jono Basanavičiaus progimnazijoje 2014 metų gruodžio mėnesį vyko jau  tradiciniu tapęs projektas ,,Kalėdiniai skaitymai“, kurio metu  1-4 klasių mokiniams buvo skaitomos pasakos ir istorijos.
  Šio projekto tikslas - skaityti mokiniams balsu, taip turtinant jų vaizduotę ir žodyną, girdimąjį suvokimą ir dėmesį. Šis laikotarpis pasirinktas siekiant, sukurti artėjančių Kalėdų dvasią ir tuo pačiu perteikiant pasakose užkoduotą  protėvių išmintį.
Džiaugiamės, kad kiekvienais metais į projektą įsijungia vis daugiau savanorių – skaitovų. Pasakas mokiniams  skaitė  bendruomenės atstovai: mokyklos direktorė Gražina Šoblickienė,   pavaduotojai, mokytojai, specialistai, techninio personalo darbuotojai. Paskaityti  mokiniams atvyko ir  svečių, tai buvę mokyklos mokiniai bei mokinių tėveliai. Skaitymo magija pagavo  ir mokinius turinčius skaitymo sunkumų. Tai labai džiugina ir motyvuoja tiek mokinius, tiek  ir pedagogus.


 

Projekto dalyvių nuomone, šie skaitymai gera ir labai netikėta patirtis. Jaudulio pakako visiems. Mokiniai  atidžiai klausėsi, plojo  skaitovams, atsakinėjo į klausimus, vieni kitiems linkėjo gražių švenčių, taip  pasidalindami  šiluma ir geromis emocijomis. Tereikia pamatyti vaikų veidus ir akis, kad įsitikintume, jog esame teisingame kelyje.   Dvasiniai lobiai neperkami - jie ugdomi su meile ir knyga.

Informaciją parengė Irena Karpavičienė







----------------------------------------------------------------------------------------------------

Susitikimas su rašytoja Kotryna Zyle Žemynos progimnazijoje

Ankstų gruodžio 11-osios rytą Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Vaikų literatūros centras Vilniaus Žemynos progimnazijoje surengė akcijos “Metų knygos rinkimai 2014” knygų vaikams pristatymą, kuriame dalyvavo ir viena iš nominuotų knygų autorė, grafikos dizainerė, rašytoja Kotryna Zylė. Renginį organizavo Vaikų literatūros centro Aptarnavimo ir edukacijos skyriaus vyriausioji bibliotekininkė-skyriaus vedėjo pavaduotoja Jūratė Pocienė ir Tyrimų ir sklaidos skyriaus vedėja, LLTI doktorantė Inga Mitunevičiūtė. Aktyviai talkininkavo Žemynos progimnazijos bibliotekos vedėja Janina Bėruvienė, o dalyvavo III a klasės mokiniai su savo mokytoja Gražina Kabailiene.
Rašytoja Kotryna Zylė  pristatė savo pirmąją knygą „Milžinas mažylis“, kurią pati ir iliustravo. Autorė pasakojo, kad idėja parašyti knygą gimė tada, kai ji rinko medžiagą apie Lietuvoje esančius UNESCO paveldo objektus savo magistrantūros baigiamajam darbui Dailės akademijoje. Knygai parašyti ir iliustruoti prireikė dvejų metų ir tai buvo labai malonus užsiėmimas. Žymiai malonesnis ir įdomesnis, negu dabartinis kasdienis darbas mažojo dizaino studijoje, kurią įkūrė kartu su kurso drauge ir kuria plakatus bei logotipus. Autorė sakė jau renkanti medžiagą antrajai savo knygai, tik apie ką ji bus – neatskleidė.
Rašytoja, pasakodama apie knygos veikėjus – laumes, kaukučius, aitvarus, vandenų dvasias ir kitas lietuvių mitines būtybes, rodė skaidres bei supažindino su visu iliustracijų kūrimo procesu. Autorė teigė, nors, žinoma, tuo galima tikėti ir netikėti, kad jai daug padėjo Čepkelių raiste sutiktas paskutinis Lietuvos milžinas Kernius, kuris papasakojo apie tuos laikus, kai milžinai gyveno ir draugiškai su žmonėmis sutarė. Tada buvo toks metas, kai Lietuvos miškais rūpinosi deivė Medeinė, ežeruose nardė undinės ir jaunus bernelius viliojo į šaltas vandenų gelmes, o padangėmis aitvarai skraidė. Ir akmenys tada buvo kitokie – minkšti kaip tešlos gabalai, todėl ant jų likdavo įvairūs atspaudai. Tik staigus ir netikėtas atšalimas akmenis sustingdė ir pavertė tokiais, kokie yra dabar. Kernius bylojo ir apie ežerų ir piliakalnių kilmę, vandens dvasias ir laumes, kurios savo dainomis – sutartinėmis vadinamomis – prišaukdavo audrą ir krušą. Tais laikais žmonės, pamatę didelį debesį ar burbulą danguje, žinodavo, kad tai skraidantis ežeras. Bereikia tik atspėti jo vardą ir ežeras nusileis ant žemės.
Vaikai atidžiai klausėsi, žadėjo viską, ką girdėjo savo draugams papasakoti, kad taip lengvai nepasimirštų.
Likusias keturias knygas – Danguolės Kandrotienės „Spintos istorijos“, Gintarės Adomaitytės „Čiobrelių dvaras“, Jurgos Baltrukonytės „Torčiukas ant debesėlio“ ir Linos Žutautės „Ferdinandas ir Pū: kelionė į Australiją “pristatė I. Mitunevičiūtė. Kalbant apie D. Kandrotienės „Spintos istorijas“, ją papildė ir trečiokas Lukas Danielius Parchomenko, kuris buvo skaitęs šią knygą ir gerai prisiminė joje aprašytus įvykius.
Atsisveikindami vaikai padovanojo rašytojai pačių sukurtas iliustracijas jos knygai ir kalėdinę žvakę su palinkėjimais, kad advento vakarai būtų šviesesni ir jaukesni. Patys mokiniai taip pat neliko be dovanų – VLC Aptarnavimo ir edukacijos J. Pocienė tradiciškai padovanojo mokiniams knygų skirtukų, paragino skaityti Metų knygos rinkimuose dalyvaujančias knygas ir balsuoti už labiausiai patikusias.



VLC Aptarnavimo ir edukacijos skyriaus vyriausioji bibliotekininkė-skyriaus vedėjo pavaduotoja Jūratė Pocienė
Nuotraukos autorės
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Šiaurės šalių bibliotekų savaitės renginiai Vilniaus Žemynos progimnazijoje


Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Vaikų literatūros centras lapkričio 10 d. surengė šviesos ir žodžio šventę Žemynos progimnazijos bibliotekoje. Tai  Šiaurės šalių bibliotekų savaitės, kurios šių metų tema „Troliai Šiaurėje“, tradicinis renginys. Dalyvavo IV b klasės mokiniai su mokytoja Violeta Jakuboniene. Žvakių šviesoje mokiniai ne tik skaitė ištrauką iš suomių rašytojos Tove Jansson knygos „Tėtis ir jūra“, bet ir buvo paruošę nuotaikingą inscenizaciją. Tuo pačiu metu šis tekstas buvo skaitomas Šiaurės ir Baltijos šalių bibliotekose, dalyvaujančiose šiame projekte. Pagrindinė šio projekto idėja – populiarinti literatūrą ir knygų skaitymą, skatinti savišvietą organizuojant kultūros renginius pasiūlyta bendra tema. Projektu siekiama skatinti Šiaurės ir Baltijos šalių kultūrinį bendradarbiavimą, pabrėžiant bibliotekų svarbą visuomenės kultūriniame gyvenime. Organizuojant šventinius renginius aktyviai dalyvavo Žemynos progimnazijos bibliotekos vedėja Janina Bėruvienė, mokytojos – V. Jakubonienė ir Severina Trepinaitienė.
Šių metų rugpjūčio 9 d. buvo minimas visame pasaulyje žinomos ir mylimos suomių rašytojos ir dailininkės Tove Jansson gimimo 100 metų jubiliejus. Ta proga bibliotekoje buvo parengta paroda apie jos gyvenimą ir kūrybą, o IV b klasės mokinių piešti troliai Mumiai papuošė mokyklos parodų stendą (paroda „Trolių pasaulyje“).
 Tove Jansson ir jos kūryba buvo prisiminta ir prie vaišių stalo, kurį paruošė VI e klasės mokiniai su mokytoja S. Trepinaitiene. Vaišių stalą mokiniai papuošė Suomijos vėliavėlėmis, o valgių receptus ėmė iš T. Jansson iliustruotos Sami Malila knygos „Muminuko mamos receptai“. Pasirinkti patiekalai lengvai pagaminami ir skanūs – tai maltos mėsos ir makaronų apkepas, blynų tešlos pyragas su obuoliais, nerūpestingos mamos sausainėliai „Avižinės skiedrelės“ ir „Stebuklingas rudens nakties“ gėrimas (karštos obuolių sultys).
Vaikų literatūros centro Aptarnavimo ir edukacijos skyriaus vyriausioji bibliotekininkė-skyriaus vedėjo pavaduotoja Jūratė Pocienė padėkojo visiems šventinių renginių dalyviams, pakvietė apsilankyti ir skaityti Vaikų literatūros centre, tradiciškai padovanojo knygų skirtukų ir įteikė Vaikų literatūros centro padėkas už pagalbą ir aktyvų dalyvavimą Šiaurės šalių bibliotekų savaitės renginiuose Žemynos progimnazijos bibliotekos vedėjai Janinai Bėruvienei, mokytojoms – V. Jakubonienei ir S. Trepinaitienei , taip pat IVb ir VIe mokiniams.



Vaikų literatūros centro Aptarnavimo ir edukacijos skyriaus vyriausioji bibliotekininkė-skyriaus vedėjo pavaduotoja Jūratė Pocienė


Nuotraukos autorės
----------------------------------------------------------------------------------------------------

Meno kūrėja Lina Kabelkaitė mokė karpyti užuolaidėles

                 Karpymo menas tebegyvuoja daugelyje pasaulio šalių ir turi gana senas tradicijas. Lietuvoje šia dailės šaka pradėta užsiiminėti XVI amžiuje. Be galo įdomu sužinoti, kaip savo namus dar ne tokiais senais laikais puošė lietuviai? Sodybos, apaugusios medžiais ir sodais, įvairiausiomis tvorelėmis aptverti gėlių darželiai, ažūriniais ornamentais papuoštos, gėlėmis išpieštos langinės, ir, aišku, nuo tam tikro laikotarpio – popieriaus karpiniai, kuriais būdavo gražinamos lentynėlės, žibalinių lempų gaubtai, krikštasuolės, šventųjų paveikslai, veidrodžių rėmai, užuolaidėlėmis puošdavo namų langus, indaujas.
                 Lapkričio 20 d. Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos skaitykloje vyko edukacinė pamoka lavinamųjų klasių moksleiviams „Popierinių užuolaidėlių karpymas“, kurios metu mes susipažinome su karpinių meno paslaptimis. Karpyti  mokė žinoma tautodailininkė, meno kūrėja Lina Kabelkaitė. Ši menininkė yra surengusi gimnazijos skaitykloje ne vieną savo  kūrybos darbų parodą. Sukurti Linutės kūriniai – tai kryželiu siuvinėti paveikslai, kuriuose dominuoja gėlės, gamtos vaizdai, religiniai motyvai, architektūra.
                 Kūrybingo žmogaus veiklos sričių ribos yra gana plačios. Be siuvinėjimo, Lina jau daugiau kaip dvidešimt metų nesiskiria su fotoaparatu. Savo  meninių fotografijų parodas yra surengusi daugelyje Lietuvos miestų bei miestelių.
                 Menininkės kūrybinis kraitis įvairus ir gausus. Visai neseniai, pasižiūrėjusi į kolegės, druskininkietės menininkės meno kūrinius – karpinius, pati panoro išmokti. Ir jai pavyko. Skaitykloje galima pamatyti puikius menininkės karpytus atvirukus ( o jų net 14), kuriuos karpė su didele meile, noru ir užsidegimu.  
                 Taigi su nekantrumu ir dideliu susidomėjimu pakvietėme menininkę ir mus išmokyti karpinių meno paslapčių. Lavinamųjų klasių mokiniai su mokytojomis Živile Klimiene, Laima Paulioniene, Asta Pečiulyte, Nijole Jeriomina bei šios pamokos sumanytoja Daiva Mikalauskiene turėjome puikią  galimybę pabandyti iškarpyti užuolaidėles.
                 Šios edukacinės pamokos metu visi noriai karpėme, bendravome bei įgavome meno, estetikos žinių ir įgūdžių. Mokiniai bendravo su menininke, kuri mielai papasakojo apie savo laisvalaikio leidimo būdą – karpymą iš popieriaus. Lina Kabelkaitė atsinešė ir keletą savo darbų, kuriuos karpė su dideliu užsidegimu ir fantazija. Ji pristatė vieną iš pirmųjų savo darbų ir pateikė paskutiniuosius. Menininkė prisipažino, jog pirmoji jos iškarpyta užuolaidėlė ne tokia jau ir graži, tačiau antroji, trečioji jau suteikė daug teigiamų emocijų. „Kuo daugiau karpai, tuo gražiau ir gaunasi“, - pasakojo Lina. Ilgą popieriaus juostą sulanksčius keletą kartų ir ant viršutinio sluoksnio nupiešus piešinį bei galiausiai jį iškarpius, gauname gražų kūrinį – užuolaidėles. Šiam menui būdingas kruopštumas, dėmesys ornamentui, meniška formos visuma. Edukacinės pamokos metu mokiniai  kūrė, interpretavo,  laisvai fantazavo ir taip gimė nepakartojamos popierinės užuolaidėlės, kuriomis papuošė gimnazijos skaityklą.
  Ši išskirtinė, originali mokinių bei mokytojų sukurta paroda gimnazijos skaitykloje veiks visą gruodžio mėnesį. Maloniai kviečiame apsilankyti.

                            
                 Na, o mes, lavinamųjų klasių mokiniai bei mokytojai esame dėkingi tautodailininkei už tai, kad dalinosi savo žiniomis ir patirtimi, suteikė puikią progą dar kartą prisiliesti prie karpymo meno.
                 Lietuvos teatro režisierius Gytis Padegimas yra pasakęs, jog „tik kuriantis žmogus yra laimingas žmogus“. Tai tikra tiesa. Kiek gražaus yra padariusi, sukūrusi ir kitus išmokiusi tautodailininkė Lina. Jos kūrybos darbai - tikras gėrio įprasminimas šiandienoje.

Daiva Mikalauskienė

Linos Kabelkaitės nuotraukos
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Knygų Kalėdos Tauragėje

                      Paskelbta ketvirtoji Prezidentės globojama akcija „Knygų Kalėdos“ jau keliauja per miestus  ir miestelius kviesdama kiekvienai bibliotekai padovanoti naujų knygų ir pasirūpinti, kad skaitytojams niekada netrūktų geros literatūros.  Bibliotekoje esančios knygos nuolat keliauja iš rankų į rankas pasiekdamos nemažą skaitytojų skaičių, todėl greičiau susidėvi, o knygų fondams atnaujinti nuolat trūksta lėšų.
                      „Knygų Kalėdų“  akcija ne tik sujungia knygas mylinčius žmones, bet ir skatina skaityti knygas, domėtis autorių kūryba. Prie šios gražios akcijos prisijungė ir Tauragės  Jovarų pagrindinės mokyklos biblioteka kviesdama mokyklos bendruomenę padovanoti ir papildyti biblioteką naujomis knygomis. Akcijos atidarymo proga vyko nuotaikingas koncertas ( mokytoja R. Fominichienė), buvo rodomas Aušros pagrindinės mokyklos lėlių teatro spektaklis „Prieš Kalėdas“ ( bibliotekos vedėja B. Vaivadienė), taip pat buvo galima įsigyti ir dovanoti „Vagos“ knygyno praduodamas knygutes. Renginio metu buvo padovanotos 79 knygos. Akcija mokykloje tęsis iki gruodžio 19 d.

                      Dėkojame visiems prisidėjusiems prie akcijos „Knygų Kalėdos“. Renginį organizavo bibliotekos vedėja D. Jucikaitė ir specialioji pedagogė N. Juščiuvienė.




----------------------------------------------------------------------------------------------------
Progimnazijoje svečiavosi knygos „Spintos istorijos“ autorė

Gruodžio 3 dieną į mūsų progimnaziją iš Kauno susitikti su 2a ir 3c klasių mokiniais atvyko rašytoja Danguolė Kandrotienė. Ji yra populiarių knygų vaikams „Blusa Izabelė“, „Šaukšto Šmaukšto akademija“ ir „Mano kelionių dienoraštis“ autorė. Bet šį kartą ji atvyko pristatyti naujo kūrinio „Spintos istorijos“, kuris pelnė Prano Mašioto premiją už geriausią 2013 metų vaikų bei paauglių knygą. Ta knyga vaikus nukelia į paslaptingą senos spintos gyventojų pasaulį. Vieną lietingą dieną knygos herojė Emilija pagaliau užsiropščia į palėpę. Jai prieš akis atsiveria levandomis kvepiantis pasaulis, nušviestas dviejų nedidukų langelių. Medinės spintos gyventojai su ja pasidalija savo istorijomis, paslaptimis ar net meilės atodūsiais. O vieną dieną pasaulis ima ir apsiverčia aukštyn kojomis…
O kas vyko toliau, jau žino 2a  klasės mokytojos Ritos Norkaitienės ir 3c klasės mokytojos Nijolės Semionovienės mokiniai, nes knygelę jie perskaitė iki galo.
Jei norit sužinot ir Jūs, skubėkit į biblioteką.
Antakalnio progimnazijos bibliotekos vedėja Snieguolė Šeduikienė----------------------------------------------------------------------------------------------------  

Sutikome „Knygų Kalėdas“ su Salomėja

                             Gruodžio pirma diena Vilniaus Antakalnio gimnazijoje sutapo su „Knygų Kalėdų“ akcijos atidarymu. Prasidėjo adventas, prasidėjo žiema, prasidėjo ir mūsų jau tradicija tapusi akcija, kurios metu kiekviena klasė bibliotekai padovanoja naują knygą. Sulaukiame dovanų ir iš pavienių geradarių.
                             Lygiai vidurdienį klasių seniūnai ir atstovai, mokiniai – programos dalyviai, skyrių vedėjos, Direktorė ir tuo metu pamokų neturėję mokytojai, susirinko į šventiškai papuoštą kabinetą skambant ramiai muzikai. Renginys buvo skirtas pagerbti prieš dvi savaites minėtam poetės Salomėjos Nėries jubiliejui ir vadinosi „Sutikime „Knygų Kalėdas“ su Salomėja“. Tarus įžanginį žodį apie ketverius  metus gimnazijoje palaikomą „Knygų Kalėdų“ tradiciją, žodį tarti ir įžiebti knygų eglutę buvo pakviesta mokyklos direktorė. Gimnazijos vadovė   pasakė kuo jai gyvenime svarbi knyga, įžiebė eglutę ir padėjo po eglute pirmąją dovanojamą knygą.  Po to savo eiles skaitė dailininkė ir poetė, parengusi jau antrąją savo poezijos knygą, mokytoja Nijolė Stunskaitė. Mokytoja ne tik sudomino klausytojus savos kūrybos žodžiu, bet ir padovanojo bibliotekos vedėjai Irenai Kryžanauskienei savo pieštą paveikslą „Knygų angelas“, kuris dabar puošia bibliotekos skaityklą.
                             II klasės mokinės – Joana, Marija, Miglė ir Gerda papasakojo Salomėjos Nėries biografiją, ekrane iliustruojamą poetės gyvenimo nuotraukomis. Skambėjo išraiškingi ir skambūs poetės eilėraščiai. Gimnazijos pirmokai , vadovaujami mokytojos Kristinos Maliejūtės, pateikė nuotaikingą „Senelės pasakos“ inscenizaciją. Abiturientė Beatričė paskaitė 20 įdomių faktų apie bibliotekas, knygas ir skaitymą. Buvo įdomu išgirsti, kad Agata Kristi baisiausius detektyvinius siužetus sugalvodavo plaudama indus – t.y. dirbdama savo nekenčiamiausią darbą, o pasaulyje labiausiai vagiamos yra Gineso rekordų knygos...
Patricija nuotaikingai perskaitė Gendručio Morkūno knygos ištrauką kas atsitiko, kai burtininkas išnaikino pasaulyje visas  knygas.

Renginiui baigiantis prisiminėme, kad klasių seniūnai atėjo su kalėdine misija – jie taps žinianešiai apie „Knygų Kalėdų“ akciją savo klasė draugams, auklėtojai, klasės mokinių tėveliams. Apie tris darbus, kuriuos jie turės atlikti buvo užrašyta ant knygų Kalėdų skirtuko, įteikto kiekvienam klasės seniūnui.
Ekrane šviečiant užrašui apie „Knygų Kalėdų“ akcijos pabaigą ir skambant muzikai, direktorės paraginti, dalijomės komplimentais ir „Raffaelo“ saldainiais.
 Iki susitikimo sausio 16-tąją prie kalėdinės  Knygų eglutės!         


 -------------------------------------------------------------------------------------------------------

SKAITYKLOJE FOTOGRAFIJŲ PARODA „PORTRETO KELIAS“



 Fotografija – tai menas, žavi akimirka, vaizduojanti žmogaus grožį, jausmus, mintis ir suteikianti aplinkiniams didelį džiaugsmą bei malonumą.
                      Tokias akimirkas galime išvysti apsilankę gimnazijos skaitykloje, kur veikia paroda „Portreto kelias“. Joje eksponuojamos fotografo Sauliaus Petrausko nuotraukos. Itin ryškiose  nuotraukose nufotografuotos merginos be makiažo ir su juo.  
Šią parodą gimnazijos skaitykloje pristatė  Lazdijų viešosios bibliotekos jaunimo centro vyr. bibliotekininkė darbui su jaunimu Jolita Krokininkaitė. Pirmasis parodos atidarymas vyko Jaunimo centre.  Pasak jos,  centre vykę teoriniai bei praktiniai užsiėmimai „Portreto kelias“ -  tai projekto  „Veik prasmingai“ vienas iš pagrindinių uždavinių. Projektą 2013 metais finansavo Jaunimo reikalų departamentas.  Jo tikslas - didinti jaunuolių kūrybinį užimtumą, skatinti toleranciją ir mažinti diskriminaciją tarp kaimo ir miesto jaunimo. Na, o užsiėmimą vedė ir makiažą merginoms darė visažistė Vaida Barauskienė, fotografavo  fotografas Saulius Petrauskas.
                      Kiekviena mergina trokšta gražiai ir harmoningai atrodyti kasdien, todėl netrūko  norinčių išmokti makiažo paslapčių. Merginos noriai sutiko dalyvauti projekte ir mėgavosi pasidarę nuostabų makiažą.
                      Kviečiu gimnazijos bendruomenę nepraleisti progos pamatyti unikalią parodą ir įvertinti merginų grožį!  Paroda veiks iki lapkričio 20 d.
Daiva Mikalauskienė 
                                                                                      Nuotraukų autorė Lina Kabelkaitė
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Troliai atkeliavo

                      Šiaurės šalių bibliotekų savaitė yra Šiaurės šalių asociacijų „Norden“ federacijos kuruojamas projektas, propaguojantis skaitymą, Šiaurės šalių literatūrą. Šiemet Šiaurės šalių bibliotekų savaitė buvo paskelbta lapkričio 10-14 dienomis, tai 18-oji savaitė, puoselėjantį skaitymą balsu, šiaurietišką pasakojamąją tradiciją ir literatūrą. Visą savaitę tūkstančiuose bibliotekų, tarp jų ir Tauragės Jovarų mokyklos bibliotekoje, kuri šiame projekte jau dalyvavo 15-tą kartą, buvo organizuojami įvairiausi renginiai. Šių metų tema - „Troliai Šiaurėje“.
                      Lapkričio 10-iosios rytą Tauragės Jovarų pagrindinės mokyklos bendruomenę pasitiko ir sveikino svečiai Troliai Mumiai įteikdami kiekvienam mokiniui ir mokytojui po  knygos skirtuką su dienos  palinkėjimu.  Dešimtą valandą tradiciškai buvo garsu skaitomas privalomas tekstas suomių rašytojos Tove Jansson „Tėtis ir jūra“. Mokiniai stebėjo inscenizaciją „Iš Torlių Mumių gyvenimo“. Kadangi renginiai vyko visą savaitę, tai antradienį pradinių klasių mokiniai ir priešmokyklinukai buvo pakviesti į akciją „ Aš mažas, paskaityk man“, kurios metu mokiniai sužinojo apie rašytojos Tove Jansson gyvenimą ir kūrybą.  „Trolių Mumių“ personažai ( G. Kirkickaitė, U. Ramanauskaitė, A. Mackevičiūtė, G. Dambrauskaitė ir K. Alimovaitė) skaitė ištraukas iš knygų „Vėlai lapkritį“, „Kometa atskrieja“, „Nematomas vaikas“, „Baisus vidurvasaris“ ir „Stebuklinga žiema“. Trečiadienį vyko parodos „Trolių Mumių slėnis“ atidarymas, kurios metu veikė kūrybinės dirbtuvėlės. Mokinai patys sau gaminosi knygos skirtukus, juos dekoravo, žiūrėjo filmukus savaitės tematika. Ketvirtadienį visi pradinukai ir priešmokyklinukai padedant choreografijos mokytojui Daivarui Linaburgiui šoko „Trolių Mumių“ šokius.  Savaitės renginius vainikavo organizuojami žaidimai „Statau aukščiausią namą“. Visi  dalyviai buvo apdovanoti padėkos raštais.
           Dėkojame visiems prisidėjusiems ir dalyvavusiems Šiaurės šalių bibliotekų savaitėje.


Renginio organizatorės
Bibliotekos vedėja Danguolė Jucikaitė
Specialioji pedagogė Neringa Juščiuvienė

----------------------------------------------------------------------------------------------------
O KNYGAS MES VIS DAR SKAITOME.....



   Spalio 24 dieną aktyviausių   Vilniaus ,,Ąžuolyno '' progimnazijos skaitytojų komanda dalyvavo Vilniaus apskrities  Adomo Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje vykusiam konkurse.(bibliotekininkų baigiamuosiuose mokymuose)


    Biblioteka tarsi atgijo.Aplinkui buvo girdėti žingsniai ir balsai dalyvių, ieškančių vokų su užduotimis.

      Ypač smagu , kad ,,Ąžuolyno '' progimnazijos  8b klasės mokinė Jelena Jemeljanova (kartu  su grupe) užėmė pirmąją vietą .Sveikiname!
     Sveikiname mūsų  progimnazijos mokinius,  dalyvavusius šiame žaidime:
  1.K.Nugaraitę-5e kl.;
   2.S.Langvinytę - 8a;
   3.J.Zdobaitę    - 8c;
   4.J.Jemeljanovą - 8b;
   5.I.Kašėtaitę - 8b;
   6.M.Davlidavičiūtę -7a;
   7.G.Stankevičiūtę - 6e;
   8.I-M. Bernotavičiūtę - 8e;
   9.F.Kulnį - 8e;
  10.A.Kontvainaitę - 8d.
      Tikimės, kad tokie konkursai motyvuos skaityti kuo daugiau -  tiek  vaikus, tiek suaugusius.....
      Jau penki mūsų mokyklos mokiniai toliau ieško ,,Knygų lobio''.....Linkime jiems nugalėti piratą....ir laimėti prizus.Prizai iškalbingi...!!!                                                                 Atsiliepimai....
          Paskutinį spalio penktadienį iš progimnazijos  vykome į A.Mickevičiausviešąją biblioteką.Ten nuvykę susipažinome su P.Vilešio progimnazijos mokiniais.Pasiskirstę grupėmis, gavome pirmuosius laiškus su užduotimis ir bibliotekos žemėlapius.Po duoto starto prasidėjo žaidimas.Iš to, kas buvo parašyta laiške, turėjome nuspręst,  į kurią bibliotekos vietą turime toliau eiti.Jei teisingai surasdavome vietą, ten mūsų laukdavo kitas laiškas su nurodymais, kur toliau keliaut, bei kitas klausimas.Klausimo atsakymą galėjome sužinoti toje bibliotekos vietoje, į kurią mus nuvedė nurodymai laiške.Mes bėgiojome po biblioteką, ieškojome vokų ir atsakymų, o bibliotekos lankytojai stebėjosi vaikų gausybe...Po žaidimo vaišinomės tortu, sultimis ir saldainiais, o organizatoriai skaičiavo rezultatus, kiek teisingų atsakymų surašėm.Po apdovanojimų sužinojome, kaip galime užsiregistruoti žaidime ,,Knygų lobis''- atsakinėti į knygų klausimus. Manau , kad tą dieną visi linksmai ir smagiai praleidom laiką. Augustė Kontvainaitė 8d klasė
Prieš rudens atostogas mes, grupelė mokinių iš ,,Ąžuolyno“ progimnazijos, dalyvavome projekte ,,Knygų lobis“. Renginys vyko Adomo Mickevičiaus bibliotekoje. Jame dalyvavo dešimt mokinių iš mūsų mokyklos ir šeši atstovai iš P. Vileišio progimnazijos. Dalyvavome žaidime ,, Knygų lobis‘‘Reikėjo ieškoti užuominų, kurių paskutinė vedė prie ,,lobio“, taip pat bandyti bibliotekoje rasti atsakymus į šalia užuominų pateiktus klausimus. Man patiko originali, nenuobodi veikla, jauki aplinka, buvo įdomu susipažinti su biblioteka žaidžiant. Manau, kad žaidimas galėjo būti kiek ilgesnis, o užuominos – įdomiau paslėptos.
Vėliau vyko nedidelės vaišės, dalyviams buvo įteiktos dovanėlės už žaidimą. Buvo pristatyta antra žaidimo dalis, skatinanti perskaityti 13 knygų ir atsakyti į klausimus internete. Man toks renginys patiko.Tai įdomus ir smagus įprastų konkursų ir olimpiadų paįvairinimas. Nuotraukas ir informaciją apie renginį galima rasti knygulobis.amb.lt


                                                                             Justė Zdobaitė 8c klasė
 Vilniaus ,,Ąžuolyno '' progimnazijos bibliotekos vedėja S.Barauskienė

------------------------------------------------------------------------------------
Pamokoje - Vėlinių papročiai ir žvakių liejimas

Kai žvarbūs vėjo gūsiai už lango drasko nuo medžių užsilikusius lapus, ateina paskutinis rudens mėnuo – lapkritis. Apnuoginti medžiai tarsi sustingta tyloj. Vėlinės... Visų mirusiųjų pagerbimo diena. Tai rimties ir susikaupimo, netgi akistatos su Amžinybe laikas.

Spalio 21 d.,  prieš  pat Vėlines,  Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos biologijos kabinete vyko  bibliotekos organizuotas renginys - netradicinė pamoka „Vėlinės. Žvakių liejimas“. Pamoką vedė 1 g klasės mokinės: Milena Bigelytė, Karolina Kardokaitė, Kamilė Čiškevičiūtė, sesutės Gabrielė ir Evelina Stankevičiūtės.  Dalyvavo šios gimnazijos lavinamųjų klasių mokiniai su mokytojomis Živile Klimiene, Laima  Paulioniene bei biologijos mokytoja Gintute Durtinevičiene. Renginio vedėjos išraiškingai skaitė lietuvių poetų eilėraščius apie gyvenimą, būties prasmę, prabėgusį ir nesugrąžinamą laiką.
Lietuviai visada gerbė mirusiųjų atminimą, kapines laikė šventomis ramybės vietomis, per šimtmečius išsaugojo ir iš kartos į kartą perdavė pagarbos mirusiems ir jų atminimo papročius. Todėl  renginio - edukacinės pamokos metu buvo daug kalbama apie senuosius Vėlinių papročius bei tradicijas.
Kuo tauta šviesesnė bei kultūringesnė, tuo glaudžiau ji bendrauja su mirusiaisiais. Vėlinių dieną suvažiuoja visi šeimos nariai, kartu lanko artimųjų kapus. Kapai puošiami gėlėmis su žalumynais, dedami vainikai, uždegamos žvakės. Bažnyčioje vyksta gedulingos pamaldos už mirusiuosius.
Daugelį metų žvakė buvo nepakeičiamas šviesos šaltinis, priemonė įvairioms progoms. Tai amžinosios šviesos ir vilties simbolis.  Žvakės paskirtis buvo išvalyti ir apsaugoti namus nuo piktos dvasios. Remiantis archeologų kasinėjimais, nustatyta, kad žvakės būdavo deginamos išleidus akmeniniuose skaptuotuose induose kažkokio gyvūno taukus. Žvakes mes naudojame iki šiol, senasis jų gamybos būdas – liejimas, labai raminantis, reikalaujantis įgudimo ir itin didelės kantrybės darbas.  Žvakių liejimo paslaptis atskleidė edukacinėje pamokoje dalyvavusi garsi bitininkė Janina Lisauskienė  iš Būdviečio seniūnijos, Bilvyčių kaimo. Kaip žinia, šiemet ši moteris Klaipėdos rajone, Priekulėje vykusioje 38 – ojoje bitininkų šventėje yra laimėjusi trečiąją vietą ir Bičių karalienės titulą. Užsiėmimo metu bitininkė mokinius supažindino su bičių produktais, pasakojo, kaip senovėje buvo liejamos žvakės, kaip paruošiamas vaškas, iš kokių siūlų daroma dagtis.  Išgirdome daug naujo ir įdomaus apie bičių gyvenimą, jų darbštumą, o taip pat sužinojome, kaip avilyje atsiranda vaškas. Buvo smagu ir gera, kada patys mokiniai ir mokytojai bandė pasidaryti sau po žvakelę. Vieni suko žvakes iš vaškinių lakštų, o kiti  vašką pylė į silikonines formeles ir laukė, kol žvakės galutinai  

      sustings. Po to  jau su  degančiomis žvakelėmis rankose visi kartu pamąstėme, kam šios edukacinės pamokos – tylos ir susikaupimo metu - mes norėsime uždegti savo rankomis pagamintą žvakelę, prie kokio žmogaus kapo nuklysime mintimis. Ir visi kartu uždegėme žvakeles Amžinybėje išėjusiems Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos mokytojams, tikėdami, kad jų liepsnelės sušildys ir suartins išėjusius su dar išeinančiais, nuties tarp jų naujus minčių ir jausmų tiltus. 
     Nuoširdus bendravimas suartina ir praturtina. Taip ir šis renginys – edukacinė pamoka mus supažindino su senosiomis Vėlinių tradicijomis, žvakių kilme, jų paskirtimi bei naudojimu,   padėjo giliau suvokti praeities kultūrinį palikimą. ,,Tai tegul dega, mirguliuoja žvakės,Iš širdies plaukia nuoširdi maldaUž artimus ir tolimuosius,Už tuos visus, kurių jau nebėra...“         (Jadvyga Vailionienė)                                                                                                                                                                                                              Daiva Mikalauskienė

------------------------------------------------------------------------------------

KNYGA BE VAIKO NEGYVENS: SKAITYMO SKATINIMO RENGINIAI VILNIAUS ŽEMYNOS PROGIMNAZIJOJE



Žemynos progimnazijos biblioteka įsikūrusi nedidelėje, bet jaukioje erdvėje. Joje vaiko laukia daugybė slėpiningų daiktų, kuriuos žmonija vadina KNYGA. Nes dar Marselis Prustas, žymusis prancūzų rašytojas, kritikas yra pasakęs, jog nėra laimingesnių dienų už tas, kurios buvo praleistos su mėgstama knyga. Šį teiginį patvirtina kasdieninis reginys – skambučiui nuskambėjus, lyg burtininkui mostelėjus lazdele, į biblioteką virsta būriai skaitytojų.Aštuntokai aptarinėja naujausias Maironio knygas

Čia kiekvienas kampelis turi savo prasmę ir savo lankytojus – žiūrėk, mokyklos intelektualai (taip aš vadinu grupelę aštuntokų) susėdo aplink didelį skaityklos stalą, ir aptarinėja naujausias Maironio knygas „Graži tu mano“, bei A. Ruseckaitės „Šešėlis J. M. M.“. Jie čia ginčijasi, garsiai skaito atskirus eilėraščių posmelius, ištraukas iš poeto gyvenimo,  aiškiai ruošiasi mokyklos  projektui, skirtam poeto Maironio 150-osioms gimimo metinėms paminėti. Stebiu juos ir džiaugiuosi, kad laiku spėjau nupirkti Lietuvos rašytojų sąjungos ką tik išleistas taip aktualias knygas. (Ne veltui nuolat domiuosi  ir  seku leidyklų naujienas, kad galėčiau laiku papildyti fondus tik savo skaitytojams reikalinga literatūra).                                                                     
O prie pasakų lentynos sutūpusių mergyčių būrelis – grožisi „Coliukės“ iliustracijomis. Čiauškėdamos stebisi, kaip Coliukė nebijo plaukti ant vandens lelijos lapo. „Drugelis ją išgelbės“, – aiškina antrokė Dorotėja, jau žinanti šią pasaką. Mergaitei ją skaitė močiutė, kai ji dar nėjo į mokyklą. Kaip smagu čia surasti vaikystės knygelę, kurią dabar jau pati galės paskaityti – ne tik močiutei, bet ir visai klasei. Tuo tarpu susispietę mažųjų abonemente aplink stalą varto, dėlioja žaislinę knygelę, linksmai čiauška ir klega Julius, Domas ir Lukas.
Kurti jaukią aplinką patiems mažiausiems skaitytojams pradėjau ne atsitiktinai. Kuo ankstesnė ir gražesnė bus vaiko pažintis su knyga, tuo didesnė tikimybė, kad ji taps ištikima drauge tolesniam gyvenimui. Juk dabar nuo vaiko stalo ją vis labiau bando išstumti kitos komunikacijos priemonės. Turime rūpintis išsaugoti ją suspaustą vaiko rankelėje jau dabar, nes vėliau jau gali būti „niekad“. Nuo pirmo karto, kai jis įžengia į biblioteką, bandau įtikinti, kad šiam pasaulyje jam bus saugiau su gera ir gražia knyga rankose.  Šių minčių vedina ir tiesiu kelius į mažiausiojo  skaitytojo širdį jam pačiais prieinamiausiais būdais. Tiesiu ne viena, o su būriu bendraminčių – mokytojų.
Noriu pasidžiaugti gražiu sumanymu ruošti bibliotekoje poezijos valandėles su pirmų klasių mokiniais. Ši idėja gimė visai netikėtai, mokytojai Rasai Zabelskienei prasitarus, kad jos auklėtiniai labai mėgsta klausytis poezijos. Kodėl gi jos neskaityti ir neklausyti bibliotekoje, – pamanėme abi. Tąkart ruošėmės poetės Violetos Palčinskaitės kūrybos valandėlei, juolab, kad tai sutapo su jos jubiliejumi. Vaikai, jaukiai susėdę mažųjų skaityklėlėje, skambant tyliai muzikai, klausėsi mano ir mokytojos Rasos skaitomų eilėraščių. Kartu džiaugėsi piešinėliais ir patys kūrė iliustracijų knygą „Mūsų dovana – mylimai poetei“. Toliau sekė Salomėjos Nėries, Janinos Degutytės poezijos skaitymai ir susitikimai su poetėmis Alma Karosaite, Ramute Skučaite, Dalia Teišerskyte. Manau, kad panašūs renginiai – tai didelės ir rimtos draugystės su knyga pradžia. Iš čia išplaukia pagrindinis tikslas – skiepyti meilę ir pagarbą spausdintam žodžiui nuo ankstyvos vaikystės.
Skaitytojų ugdymas – kryptinga, bendra bibliotekos, pedagogų ir moksleivių veikla, kuria siekiame, kad skaitymas taptų malonumu ir atgaiva sielai, pažinimo ir kūrybos džiaugsmu, o taip pat formuotų bei tobulintų skaitytojo asmenybę. Tam renkuosi įvairius darbo metodus, atsižvelgdama į vaiko amžių, apsiskaitymo lygį, aplinką, pomėgius, poreikius, užklasinę bei socialinę veiklą ir kt. Pabandysiu trumpai aptarti vieną iš darbo sričių – masinius renginius, kurie jau turi savas tradicijas, savo išprususius, intelektualius klausytojus bei dalyvius. O dirbame jau daugybė metų kartu – kartu su lituanistais, istorikais, pradinių klasių mokytojais. MoksloSusitikimas su rašytoju Kaziu Saja metų pradžioje aptariame einamųjų metų aktualijas, rašytojų jubiliejus, kitas svarbias datas (Knygnešio dieną, Europos kalbų dieną, Tolerancijos dieną, Žemės dieną, Lietuvių kalbos savaitę, Nacionalinę bibliotekų savaitę ir pan.). Džiaugiuosi, kad mūsų mokykloje jau tapo tradicija susitikti su rašytojais, kurių knygas mes skaitėme, skaitome, o gal būt dar tik skaitysime, nes niekas nepakeis gyvo, betarpiško sąlyčio: rašytojas – skaitytojas.
Kalbu tuo tvirtai įsitikinusi, kadangi, nors praėjo daugybė metų, mano atminty dar tebėra ryškūs susitikimai iš mano moksleiviškų metų su Vincu Mykolaičiu-Putinu, Antanu Venclova, Juozu Baltušiu, Ieva Simonaityte. Tiesioginis ryšys, kai gali stebėti rašytoją, kaip jis kalba, juokiasi, atsako TAU asmeniškai į pateiktą klausimą... Negaliu nepasidžiaugti mūsų  mokyklos darbščiomis, išradingomis lituanistėmSusitikimas su rašytoju Kaziu Sajais Genute Aninkevičiene, Miglute Gudžiūniene, Jurgita Miškinyte ir kitomis, kurių dėka mokiniai į susitikimus su rašytojais ateina gražiai pasiruošę: inscenizuoja kūrinių ištraukas, sukuria  dainų pagal rašytojų  eiles, veda kūrybinį dialogą, pabaigoje įteikia siurprizą – pačių sukurtą ir parašytą „Dovanojame Jums knygą“, į kurią sudeda savo atsiliepimus, laiškus, padėkas, piešinius. Todėl mūsų mokiniai yra laukiami svečiai įvairiuose renginiuose. Nepamirštami susitikimai vyko „Pegaso“ knygyne su Kaziu Saja, aptariant naujausią jo kūrinį – paaugliams skirtą romaną „Septyni miegantys broliai“. Į susitikimą atskubėjusį rašytoją žemynietės pasveikino dainomis ir naujausio romano ištraukomis (žr. nuotr.).  Susitikimas su rašytoja Edita Milaševičiūte

Iš vykusio spalvingo dialogo, tokio artimo ir suprantamo paaugliams, išryškėjo amžini kaip pasaulis, bet kaskart vis kitaip atskleidžiami tėvų ir vaikų santykių vingiai. Romane plunksnos autorius neapsiėjo  ir be pamąstymų apie pirmosios meilės daigus bei kasdieninio gyvenimo labirintus.Susitikimas su rašytoja Edita Milaševičiūte
Labai šiltas susitikimas su Edita Milaševičiūte vyko pristatant jos knygą „Įsimylėjėlių stovykla“, kuri buvo pripažinta geriausia metų knyga paaugliams. Susitikimo metu septintokės skaitė ištraukas iš rašytojos knygos, grojo gitara, dainavo pačių sukurtą dainą apie meilę, pateikė ne vieną klausimą jaunajai kūrėjai. E. Milaševičiūtė nuoširdžiai atsakė į susirinkusiųjų klausimus, dalijo autografus, nusifotografavo su moksleiviais (žr. nuotr.). Išsiskirdami palinkėjome jai kūrybinės sėkmės ir pažadėjome laukti kitų rašytojos knygų.Įsimintinas susitikimas įvyko su garsia amerikiečių rašytoja Maggie Stiefvart
Įsimintinas susitikimas įvyko su garsia amerikiečių rašytoja Maggie Stiefvart – knygų „Virpėjimas“ ir „Laukimas“ autore ( žr. nuotr.). Susitikimo metu vaikai įsigijo jos knygų, gavo autografų, uždavė jai daug klausimų ir negalėjo atsistebėti rašytojos charizma – tokia jaunatviška, paprasta ir kartu žavi, taip linksmai ir žaismingai atsakinėjo į žingeidžių skaitytojų klausimus.
Negaliu nepaminėti ir mokytojų namuose vykusių susitikimų su Leonardu Gutausku, dailininke Sigute Ach, Vytautu V. Landsbergiu. Jau daug metų su geriausiais skaitytojais dalyvaujame Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Vaikų literatūros centro organizuojamoje Tarptautinės vaikų knygos dienos šventėje. Ne vieną kartą jauniesiems žemyniečiams teko garbė uždėti karūną geriausiam metų vaikų knygos rašytojui. Daugybę kartų ten dalyvaudavom su savo paruoštomis programomis, specialiai skirtomis šios šventės atidarymui. Vaikų dalyvavimas panašaus pobūdžio renginiuose – tai didelis malonumas ir atgaiva vaiko sielai, tai pažinimo ir kūrybos džiaugsmas. Esame dėkingi Vaikų literatūros centrui už bendradarbiavimą.Susitikimas su rašytoju Algimantu Zurba
O kiek susitikimų su rašytojais vyko mūsų bibliotekoje – jau sunku ir išvardyti. Didelis būrys garbių rašytojų – geriausių metų knygų vaikams autoriai – Algimantas Zurba (žr. nuotr.), Selemonas Paltanavičius, Ona Jautakė, Gintarė Adomaitytė (žr. nuotr.), Alma Karosaitė, Vytautas Račickas, dailininkė Aušra Čapskytė, vadovėlių autorius Kęstutis Urba.      
Dar šį mėnesį susitiksime su dviem akcijos „Metų knygos rinkimai 2012“ vaikų knygų autoriais – Jonu Liniausku ir Vile Vėl. Ketvirtokai, kartu su savo mokytoja Viktorija Trukšiniene,  klasėje balsu perskaitę visą Jono Liniausko knygelę, sumanė patys parašyti kalėdinį vaidinimą su perskaitytos knygelės herojais. Susitikimo metu ir bus vaidinimo pristatymas su muzikiniais intarpais. Manau, kad rašytojui J. Liniauskui bus tikrai malonus siurprizas – pagal jo knygą vaikai sukūrė savo kūrinį. Į šį renginį bus pakviesti ne tik gretimų klasių mokiniai, bet ir jų tėveliai bei visi šeimos nariai. Taip skaitymas bei vaikų kūrybinis ugdymas tampa visos šeimos poreikiu bei reikme.
Šeštokai taip pat labai originaliai ruošiasi knygos „Kaip mes išgarsėjome“ pristatymui ir susitikimui su autore Vile Vėl. Jie raiškiai skaitys labiausiai patikusias kūrinio vietas, vaidins ryškiausius epizodus ir net ruošiasi sukurti dainą. O šeštokė Augustė labai nori individualiai pasitarti bei pasikonsultuoti su rašytoja apie savo rašomą knygelę.Susitikimas su rašytoja Gintare Adomaityte
Tokios popietės su kūrėjais – tai akimirkos, skatinančios nuo vaikystės pamilti knygą, tai mokinių, kaip asmenybių, vystymosi, brandos etapas. Augs brandus skaitytojas, o galbūt vienam kitam įsižiebs kūrybinė kibirkštėlė. Visų šių susitikimų metu mokiniai turi labai gerą progą diskutuoti su rašytojais įvairiomis temomis. Pavyzdžiui, susitikę su rašytoja G. Adomaityte, vaikai klausė jos nuomonės ne tik apie rašytojos naujausias knygas, bet ir apie politiką, gyvenimą bei aktualias visuomenės problemas. Sužinojo, kas paskatino rašytoją kurti, kas yra jos knygų prototipai. Rašytoja pasidžiaugė vaikų intelektu, apsiskaitymu, nuomonės turėjimu, kritišku ir laisvu mąstymu. Tai džiugina visus mus, kurie esame šalia jaunojo skaitytojo.Diplomas ''Geriausiam skaitytojui''

Kasmet renkame geriausius, daugiausiai knygų perskaičiusius moksleivius. Jiems būna skirtas specialus renginys, kurio metu pagerbiame ir įteikiame specialius diplomus „Geriausiam skaitytojui“ su gražiu įrašu apie skaitymo prasmę. Vaikai labai didžiuojasi tokiais diplomais, o tai dar labiau užtikrina jų tolesnę nuoširdžią draugystę su knyga.
Šiemet, kartu su dorinio ugdymo mokytojomis netikėtai gimė dar viena idėja, skirta pradinių klasių mokiniams,  kuria likome labai patenkinti – tai adventiniai skaitymai. Taip pavadinome integruotą tikybos ir etikos pamoką, skirtą akcijai „Skaitykime vaikams balsu“. Šie skaitymai truko keturias dienas. Kiekviena diena buvo skirta atskirai klasei – salėje susėdę mokinukai išklausydavo įdomių tikybos mokytojų Astos ir Marijonos pasakojimų (lydimus multimedijos), kas tai yra adventas, kokius gerus darbus reikia nudirbti, o pagrindinis tokios pamokėlės akcentas – tai kūrinio skaitymas balsu. Tekstus parinkome apie gerumą, pavyzdžiui, Oskaro Milašiaus pasaka „Saulėgrąža“, lietuvių liaudies pasaka „Kelionė į kitąŠiaurės šalių bibliotekų savaitės renginys pasaulį“ ir pan. Mažieji klausėsi sulaikę kvapą, po to patys išsakė savo nuomonę, aptarė atskirų veikėjų poelgius, o atėję į biblioteką prašė panašaus pobūdžio knygelių. Ar tai ne geriausias atpildas sumanytai idėjai? Manom, kad adventiniai skaitymai jau taps kasmetiniais.
O kur dar tapę tradicija Šiaurės šalių bibliotekų savaitės renginiai, lydimi įvairių knygų, piešinių parodų. Šioje šventėje dalyvauja lietuvių kalbos, geografijos, istorijos bei technologijų mokytojos. Dailės mokytoja su būrelio vaikais sukuria gražų lankstinuką, skirtą šiai progai, kuriame įrašyti renginio tikslai, programa, rengėjai, vedėjai, rėmėjai. Vyksta integruota pamoka, kurios metu gaminami ir tų šalių valgiai, (žr. nuotr.) pasakojami tautų papročiai, pristatomi rašytojai.     Šiaurės šalių bibliotekų savaitės renginys    
Kiekvienais metais, kad nesuvienodėtų, vis taikomos skirtingos darbo formos ir metodai. Įtraukiame mokinius, kurie lankėsi tose šalyse, papasakoti savo įspūdžių, pademonstruoti nuotraukų bei kitos atsivežtos pažintinės medžiagos. Antai mokytoja Violeta Jakubonienė net daniškų dainelių atnešė paklausyti bei parodė labai nuotaikingą ir populiarų animacinį filmuką „Den Uhyggelige Dinozaurus“ (Bjaurusis dinozauras) originalo kalba.Parodos eksponatai
Negaliu nepaminėti didelio populiarumo sulaukusių parodų „Lietuviško žodžio ir rašto kelias“, „Seniausia knyga mano namuose“, „Seniausia nuotrauka mano šeimos albume“ (žr. nuotr.). Šias parodas rengėme su lietuvių kalbos ir literatūros mokytojomis, kai mokykloje yra minima lietuvių kalbos savaitė. Eksponatai siekė seniausius laikus – pažiūrėti jų ėjo kone visos klasės su savo auklėtojomis, domėjosi tėvai ir seneliai, nes į parodą buvo suneštos proprosenelių vestuvinės ir kitos tų laikų svarbių šeimos įvykių nuotraukos.Parodos sulaukė didelio susidomėjomo

Nuolatinis bendravimas su kūrybingomis pradinių klasių mokytojomis gimdo vis naujas idėjas, kaip antai su ketvirtokų mokytoja Vida  Jusiene jau bandome aptarti būsimo raiškiojo skaitymo konkurso detales. Sumąstėme, kad būtų labai smagu pakviesti poetę A. Karosaitę – juk ji pati taip gražiai skaito eilėraščius, o ir jai būtų smagu paklausyti vaikų lūpomis skambančių posmų. Taigi, jau kibome į darbus – su pradinukais atrinkinėjam knygeles, žodžiu, pasinėrėme į dar vieną kūrybos etapą. Gera nuo tokių  prasmingų darbų, puikių sumanymų. Dažnai išgirstu ir malonių padėkos žodžių iš mokinių tėvelių – už meilę knygai ir neišmatuojamą skaitymo naudą, už neišdildomus įspūdžius iš susitikimų su rašytojais. Tada ir vėl gimsta naujų idėjų.
Neminėsiu kitų darbo sričių, labai svarbių jaunųjų skaitytojų ugdymui, tik trumpai aptarsiu knygų komplektavimo specifiką. Jau eilė metų, kaip mes, bibliotekų darbuotojai, Švietimo ir mokslo ministerijos sprendimu, galime patys pirkti knygas, t.y. komplektuojame tokį fondą, kuris reikalingas mūsų mokyklos bendruomenės skaitytojui. Kas geriau, jeigu ne mes, bibliotekininkai, kasdien susitikdami ir atsakydami į daugybę skaitytojų bibliografinių užklausų, žinome, ko bibliotekos lankytojui reikia, kuo jis gyvena, kokius projektus rašo ir kokios literatūros jam reikia šiandien. Taigi, kad geriau sukomplektuočiau bibliotekos fondą – turiu gerai išmanyti vykdomas švietimo reformas, prioritetus, naujus standartus ir programas. Pagaliau turiu atkreipti dėmesį ir į savo mokyklos iškeltus specifinius tikslus ir uždavinius: saugi ir sveika mokinio aplinka, aktyvi prevencinė veikla, ugdymo kokybės gerinimas, tobulinant ugdomosios veiklos veiksmingumą bei įvairių projektų vykdymas. Tai specifinė literatūra, kuri reikalinga  tik Žemynos bendruomenės skaitytojui.Mokyklos foje ir kabinami skelbimai
Didelį dėmesį skiriu programinės literatūros komplektavimui. Esu iškėlusi sau uždavinį – turėti fonduose VISAS knygas, kurios įtrauktos į literatūros vadovėlius. Kad mokytojai, dėstydami medžiagą pamokų metu (skaitydami ir aptardami kūrinio ištrauką) turėtų galimybę pristatyti visą knygą – ją pavartyti, paskaityti reikšmingiausias ištraukas, supažindinti su herojais, aptarti iliustracijas. Tai labai efektyvi priemonė, motyvuojant mokinių skaitymą. O tų knygų tenka paieškoti visur, nes dauguma seniai išleistos ir knygynuose jų nesurasi. Kreipiuosi į antikvariatus, ieškau internete, pažįstamų asmeninėse bibliotekose. Dažnai paieškos būna vaisingos ir džiaugiuosi kiekviena gauta knyga, nes pasak Alberto Zalatoriaus: „Iš gero literatūros kūrinio galime gerti lyg iš kalnų šaltinio, ir jis niekada neišseks“. Stengiuosi, kad į lektūrą patektų geriausi kūriniai, kad jie būtų ne tik informacijos, bet ir dvasingumo šaltinis.
Daug kam gali kilti klausimas, iš kur imamos lėšos naujoms knygoms įsigyti? Turime du pagrindinius šaltinius – krepšelio lėšos, skirtos vadovėlių įsigijimui. Protingai ir sistemingai užsakant vadovėlius, galima susitaupyti lėšų grožinės literatūros užsakymui. Antras šaltinis – iš dviejų procentų, kuriuos perveda mokinių tėvai. Kiekvieną kartą, kai vyksta mokyklos tarybos posėdis (jau daugelį metų esu šios tarybos narė) kreipiuosi į tėvus, motyvuodama tuo, jog investicija į knygas – tai pati kilniausia investicija į jūsų vaiką. Ir to užtenka – tėvai mielai pritaria. Ir taip mokyklos bibliotekos fondas vėl pasipildo jai reikalingiausiomis naujomis knygomis.Mokyklos foje ir kabinami skelbimai
O kur dar vaikų dovanotos knygos. Už kiekvieną padovanotą knygą rašome tėveliams padėką. Ją iškilmingai įteikiame klasėje. Rezultatas stulbinantis – jau sekančią dieną sulaukiame dar knygų iš tų pačių dovanotojų ir klasės draugų. Tai toks gražus knygos kelias iki mūsų mokyklos bibliotekos, o iš bibliotekos – į vaiko rankas. Ir vėl vaikai skirstysis žibančiomis akelėmis ir noru skaityti.
Mokyklos foje ir vėl kabos skelbimas, kviečiantis į naujų knygų parodą, kurią kiekvieną kartą atidarome labai iškilmingai – geriausiam skaitytojui tenka garbė perkirpti juostelę ir pakviesti visus visus skaityti ir augti kartu su knyga. (žr. nuotr.).
Neretai dar ir paskaitome ištraukų, tuo suintriguojame, sužadiname norą pasinerti į knygos pasaulį. Aš tikiu, kad kūrybiškas skatinimas skaityti neleis knygai išnykti iš mokinių gyvenimo. Ir, manau, neapsirinku – nes vos atkeliauja knygos, dar kvepiančios spaustuvės dažais – o žiūrėk ir vėl lentyna tuščia, ir vėl mažasis Dominykas klausia:
„– Ar tuoj gausite naujų knygų?“
Manau, kad gerai sukomplektuotas fondas lemia ne tik gerus pasiekimus moksleivių ugdymo procese, bet turi neabejotinos reikšmės tolesnei asmenybės brandai. Džiaugiuosi, kad mokykloj esu reikalinga tiek mokiniams, tiek mokytojams, kad bibliotekos veikla atspindi mokyklos bendruomenės interesus. Gera jausti administracijos, kaip iniciatoriaus, pagalbininko ir rėmėjo vaidmenį. Džiugu, kad mokyklos direktorė Eugenija Surmilavičienė supranta mokyklos bibliotekos svarbą, remia, palaiko ir skatina naujas idėjas. Malonu dirbti kartu, kai žinai, kad esi ne viena savo sumanymuose, idėjose, savo kasdienybėje.
Janina Bėruvienė,
Vilniaus Žemynos progimnazijos
bibliotekos vedėja           Nuotraukos iš asmeninio autorės archyvo

------------------------------------------------------------------------------------
Kvietimas dalyvauti parodoje"Mano mėgiamiausia knyga" Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos bibliotekoje






Parodose - siuvinėtų paveikslų labirintai, nuostabi skrebinimo šalis


Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos skaitykloje veikia net trijų autorių parodos: buvusios Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos direktoriaus pavaduotojos ugdymui, chemijos mokytojos Leokadijos Bacevičienės siuvinėtų paveikslų paroda „Viskas iš gamtos“, lazdijietės, Lazdijų rajono neįgaliųjų draugijos narės Almos Rėkuvienės darbų paroda „Bunda gamta“ bei panevėžietės pedagogės Loretos Petrauskienės šventinių  atvirukų  paroda. Pastarieji  darbai atlikti skrebinimo technika.
                      Miela pradėti virtualią pažintį po mokytojos, direktorės pavaduotojos ugdymui Leokadijos Bacevičienės siuvinėtų paveikslų pasaulį. Ilgametės Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos  chemijos mokytojos, vėliau ir direktoriaus pavaduotojos darbas gimnazijoje pranoko šios sąvokos apibrėžimą – mokyti ir auklėti vaikus, kiekviename iš jų atrasti gabumų bei skatinti kilnius siekius, auginti bei ugdyti ateities kūrėjus. Ir tik išėjus į užtarnautą poilsį, prasidėjo nenutrūkstantis kūrybinis darbas. Kruopščiai siuvinėtų kūrinių autorė tam paskyrė 5 metus ir išsiuvinėjo daugiau kaip 20 darbų. Gimnazijos skaityklą papuošė 14 siuvinėtų paveikslų. Dygsnis po dygsnio ir mokytojos rankomis gimsta kantrybės išbandyti stebuklai. Tai - gražuoliai žirgai, gamtos peizažai, natiurmortai, įvairūs gyvūnai. Visi mokytojos Leokadijos Bacevičienės sukurti paveikslai spinduliuoja begaline šiluma, šviesa bei ramybe, kaip ir pati autorė.
                      Manau, kad ši pirmoji gerbiamos mokytojos autorinė siuvinėtų paveikslų paroda paliks ženklius pėdsakus gimnazijos istorijoje bei mokytojų ir mokinių atmintyje.
                      Įspūdinga lazdijietės, Lazdijų rajono neįgaliųjų draugijos narės  Almos Rėkuvienės paroda „Bunda gamta“. Kai bunda gamta, tuo pačiu bunda ir žmogus. Todėl menininkės darbai tokie unikalūs ne tik vizualumu, bet ir technika. Medeliai iš karoliukų  saviti bei išskirtiniai žavesiu, o įvairiaspalvės dirbtinių gėlių puokštės – nuostabios bei sušildytos autorės meile.
                      Dar jaunystėje Almai teko lankytis įvairiose rankdarbių parodėlėse, tad ir pačiai kilo noras įsitraukti į šią veiklą, kuri teikia ne tik naudą, bet ir malonumą.
Būdama 17 metų, pradėjo megzti virbalais. Pirmasis jos darbelis buvo liemenė. Mezgimo paslapčių mokėsi iš savo brolio žmonos bei spaudos leidinių apie mezgimą ir nėrimą vąšeliu.
                      Tačiau gyvenimas taip susiklostė, kad pablogėjus sveikatai, teko atsisakyti etatinio darbo, nes buvo pripažinta nedarbinga. Todėl Alma Rėkuvienė įsijungė į Lazdijų rajono neįgaliųjų draugijos gretas. Išrinkta darbščiųjų rankų būrelio vadove. Menininkė domisi netradiciniais rankdarbiais ir kuria įdomius darbelius, pasirinkdama elementariausias buityje naudojamas medžiagas: karoliukus, nailoną, laką, gipsą, siūlus ir kitas medžiagas. Visi Almos Rėkuvienės darbai  alsuoja nuoširdumu ir tikrumu. Prie kiekvieno gali ilgai stovėti ir gėrėtis autorės neišsenkama kūrybine išmone bei energija.
                      Gražus atvirukas – išskirtinė dovana įvairiomis progomis. Tai nuostabi jaukumo akimirka bei originali, be galo šilta  ir smagi rankų darbo dovana. Nepakartojamo grožio atvirukus Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos skaitykloje eksponuoja panevėžietė mokytoja Loreta Petrauskienė, kuri visada domėjosi įvairiausiais rankdarbiais. Bet labiausiai ją sužavėjo ir įtraukė skrebinimas. Tai kol kas nelabai girdėtas ir naujas dalykas Lietuvoje.
                      Kas gi tas skrebinimas? ,,Vieno atsakymo tikriausiai nėra, - teigė mokytoja. - Tai ne tik nuotraukų ir jų albumų dekoravimo būdas neįprasčiausiomis priemonėmis, bet ir knygų skirtukai, įvairiausi atvirukai, vokeliai, dėžutės ir viskas, ką galima pagaminti iš popieriaus“.
 Visus šiuos dalykus ir kuria istorijos bei tikybos mokytoja Loreta Petrauskienė.
Pasak jos, skrebinimu susidomėjo prieš trejus metus, kai reikėjo Šv. Kalėdų proga pasveikinti savo artimuosius. O įprasto, parduotuvinio atviruko, nesinorėjo mylimiems žmonėms dovanoti. Todėl mokytoja, pasitelkusi savo vaizduotę, sukūrė paprastučius, bet labai mielus ir nuoširdžius atvirukus. Tai buvo pati pradžia. Vėliau mokytoja Loreta Petrauskienė pradėjo domėtis, kas gi yra tas skrebinimas. Sužinojo negirdėtas ir nematytas technikas, susipažino su įvairiausiomis priemonėmis bei darbo įrankiais.
„Šis pomėgis iki dabar „valdo“ visą mano gyvenimą“, - juokavo pašnekovė. Kiekvienas mokytojos Loretos Petrauskienės pagamintas atvirukas – šiltas, išskirtinis ir turtingas.
Na, o kas norėtų susipažinti su šiomis trimis parodomis, būtinai užsukite į gimnazijos skaityklą. Čia Jūs su savo mintimis pabūsite siuvinėtų paveikslų labirintuose, aplankysite nuostabią skrebinimo šalį, pamatysite medelių iš įvairių karoliukų žvilgsnį bei pajusite gėlių puokščių kvapą.
Parodos veiks iki spalio 3 dienos. Maloniai kviečiu apsilankyti.

Daiva Mikalauskienė
                                           Nuotraukos Dalios Juknevičienės









----------------------------------------------------------------------------------


Gegužė- susitikimų su rašytojais mėnuo Antakalnio progimnazijoje

Metų pradžioje mūsų progimnazijos mokiniai aktyviai rinko vaikų Metų knygą. 1-4-ųjų klasių mokiniai Metų knyga išrinko Ingridos Vizbaraitės  „Karžygiuko istoriją“, o 5-ųjų klasių mokiniai – Antano Šimkaus „Vaizdai iš gyvenimo bobulytės ir kt.“. Mokiniams buvo labai įdomu skaityti šias knygas, bet buvo smalsu susipažinti su šių knygų autoriais. Todėl rašytojai buvo pakviesti paviešėti progimnazijoje ir  labai nudžiugome, kad mielai sutiko atvykti.
Poetas Antanas Šimkus bendravo su 4b ir 5c klasių mokiniais , o Ingrida Vizbaraitė susitiko su 1a ir 1c klasių mokiniais.
Rašytojai mokiniams papasakojo knygų sukūrimo istorijas, skaitė ištraukas, pažėrė šiek tiek prisiminimų apie savo vaikystę.  O po to pabiro nesibaigiantys mokinių klausimai knygų autoriams.
Rašytojai džiaugėsi mūsų mokinių išradingais klausimais ir gražiomis mintimis apie jų knygas. Vėliau prie rašytojų nutįso eilės, prašančių autografų, mokinių.

Viliamės, jog bendravimas su rašytojais skatins mūsų mokinių kūrybiškumą ir ragins juos draugauti su knyga.

----------------------------------------------------------------------------------


"Jau saulelė"ir jos nušvitimai budino mokinius
Kristijono Donelaičio ,,Metų“  ištraukos skaitymai – tai Respublikinio  renginio ,,Biblioteka: vienas pasaulis daug istorijų...“tęsinys. Kai  pavasaris, linksmybės, gamta ir šalia žmogus, reikia žodžių. Jie tariami iš visos širdies. Ir jie tikrai sujungė visus Telšių ,,Ateities“ pagrindinės mokyklos mokinius ir mokytojus. Kaip ir dera bendruomenei, skaitymus pradėjo vadovė - pavaduotoja Rita Motiejūnienė, K.Donelaičio ,,Pavasario linksmybių“ ištrauką tęsė mokyklos prezidentė Samanta Pociutė ir lietuvių kalbos mokytoja Jolita Maščinskienė. Gyvas  bendras žodis iš K.Donelaičio poemos garsiai tariamas visus  ir jungė, ir stebino! Saulės spindulius imituojantys mokiniai, salėje ratu sustoję, garsiai skaitė.
      Vanda Kuzienė
  Telšių "Ateities" pagr. mokyklos bibl. ved.

----------------------------------------------------------------------------------

Donelaičio skaitymai prie apvalaus stalo

Lazdijų viešojoje bibliotekoje kaip ir visoje Lietuvoje balandžio paskutinę savaitę vyko nacionalinės bibliotekos savaitės renginiai. Šia proga Lazdijų viešosios bibliotekos jaunimo centras ir Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos moksleivių biblioteka organizavo K. Donelaičio kūrybos skaitymus Lazdijų viešojoje bibliotekoje. Skaitymai vyko prie apvalaus stalo, moksleivių pasirinkta kūryba “Metai” jaunuoliams buvo įdomi ir sunkoka skaityti, daug senoviškų žodžių. Skaitymus skaitė 7 klasės ir 2 gimnazistų klasės moksleiviai. Tokie renginiai jaunuoliams naudingi kūrybiniam draugiškam bendravimui, bei skatina skaityti knygas.


----------------------------------------------------------------------------------------------

Nacionalinės bibliotekų savaitės 2014 m. balandžio 23-29 dienomis  Mokyklų bibliotekų skyriaus mokyklose

1.  Susitikimas-popietė su dailininku Artūru Kavaliausku. Susipažinimas su dailininko kūryba, jos tematika, filosofija. Originalių darbų pristatymas. Tikriausiai vyks 24 dieną.
Žana Kavaliauskienė Karoliniškių gimnazija, Vilnius


2.     Paroda, skirta Wiljamo Šekspyro 450 metų jubiliejui – balandžio 23 d.


3.     Antikvarinių ir knygų- miniatiurų paroda – balandžio 24 – 25 d.


4.   Raiškiojo skaitymo konkursas 5 – 8 kl. mok.‚, Pavasario balsai“  -   Balandžio 24 d.


5.     Viktorina 2- 3 kl. mokiniams ,, Atspėk pasaką“  -  Balandžio 25 d.
6.  Piešinių konkursas,, Mano mylimiausias knygų herojus“ - 5 -8 kl.Balandžio 24-25d.


7.     Knygų aukcionas 5- 12 kl. mokiniams   - Balandžio 28 d.


8.    Lėlių spektaklis pradinių kl. mokiniams ,, Bremeno muzikantai‘‘- Balandžio 29 d
VILNIAUS CENTRO VIDURINĖ MOKYKLA, Janina Tučkovsakaj


9.     Susitikimas su rašytoju Antanu Šimkumi, dalyvavusiu Metų knygosrinkimuose su knygele „Vaizdai iš gyvenimo bobulytės ir kt“


10.  Susitikimas su Metų knygos rinkimuose vaikiškų knygų grupėje laimėjusios knygutės „Karžygiuko istorija“ autore  IngridaVizbaraite
Antakalnio progimnazija, Vilnius. Snieguolė Šeduikienė


11.  Ekskursija į VU MKIC ir Lietuvos Technikos biblioteką LBD skyriaus narėms (per 30 žmonių) balandžio 25 d.
Irena Kryžanauskienė , Antakalnio gimnazija, Vilnius.


12.  Balandžio paskutinę savaitę planuojamos Vilniaus mokinių 2 kūrybinių darbų parodos: "Kuriu knygą. Mano skirtukas“. Kviečiami dalyvauti technologijų mokytojai, bibliotekininkai. Parodos atidarymas  2014 m. balandžio mėn. 28 d. Lietuvos aklųjų bibliotekoje Skroblų g. 10, Vilniuje
Vilniaus m. savivaldybės Švietimo skyrius,


13.  Organizuosime parodas ,,Seniausias šeimos žaislas", ,,Mano vaikystės knyga".Vida Šereikienė Senamiesčio gimnazija. Jonava


14.   Skirtukų knygoms gaminimas.


15.  1-4 klasių mokinių kūrybos popietė.


16.  Perskaitytų knygų pristatymas bendraamžiams.Apolonija, S. Daukanto progimnazija, Vilnius


17.   Balandžio 23 d. 12 val.  K. Donelaičio “Metų” skaitymai mokyklos fojė


18.  mokinių kūrybos paroda ,,Knyga savomis rankomis"


19.  pasakų ir  mokinių kūrybos darbų paroda ,,Raganos ar fėjos?" 


20.  Balandžio 28, 29 d. bibliotekoje – informaciniame centre pertraukų metu, po pamokų lankytojai galės patikrinti savo žinias spręsdami kryžiažodžius, ieškodami informacijos įvairiuose informacijos šaltiniuose, atlikdami linksmas užduotis.


21.   Balandžio 29 d. bus apdovanoti geriausi mūsų bibliotekos skaitytojai.


22.  Aštuntokų išvyka į MRU biblioteką (planuojama).Odeta Mazilaiauskienė, Baltupių progimnazija, Vilnius


23.  Bibliotekų savaitės metu planuojamas mokinių apsilankymas ligoninėje, kurio metu mokiniai skaitys kūrinių ištraukas, atskleis literatūros vaizduojamas vertybes bei stengsis įrodyti, kad visais laikais knygas skaityti buvo, yra ir bus verta. Toks mokinių apsilankymas-ne tik pramoga vaikams, be ir paguoda, džiaugsmas ligoniams. Tai jau tapo mūsų tradicija.
Eglė Karakajienė, Riešės gimnazija, Vilnius.


24. Ekskursija su penktos klasės mokiniais ruošiamės apsilankyti Lietuvos aklųjų biblioteką      Nijolė Rudinskienė, Žvėryno gimnazija, Vilnius 


25. 3A kl. mokinių kūrybos knygelių paroda ( mokytoja D.Bajorienė). Vaikai patys paruoš      knygeles ir jos bus eksponuojamos skaitykloje


26. Informacijos ekspozicija apie  bibliotekininko profesiją, mokymosi galimybes ir medžiagą eksponuosime bibliotekoje esančiame „Ugdymo karjerai centre


27. Informacinis stendas apie bibliotekininko profesiją, mokymosi galimybes. Eksponuosime bibliotekoje esančiame „Ugdymo karjerai centro“ lentynoje.


28.  Balandžio 23 d. K.Donelaičio „Metų“ skaitymai mokyklos bibliotekoje ( skaitysime, klausysimės R.Kazlo skaitymų, pasidalinsime pastebėjimais).


29.  Balandžio 24 d.( diena dar bus tikslinama) pakviesime Prailgintos dienos grupės vaikus ir jų mokytoją popietę praleisti bibliotekoje – skaitysime pasakėles, iliustruosime jas, bendrausime.Taip pat pakviesime prisijungti ir vaikų tėvelius, močiutes, senelius, brolius bei seses.


30.  Balandžio 25 d. skaitykloje surengsime 3A kl. kūrybos knygelių pristatymą. Mokiniai skaitys savo kūrinėlius, pasidalins mintimis kaip jiems sekasi kurti, kokias knygas mėgsta skaityti ir pan.


31.  Netradicinės užklasinio skaitymo 5-okų pamokos bibliotekoje: „Siūlau paskaityti ir tau...“ (skaitomų knygų pristatymas, aptarimai, diskusijos).

32.  „Jau raidelės man paklūsta...“ – pirmokų abėcėlės šventė.

33.  Surengsime norintiems ekskursiją į G.Petkevičaitės-Bitės viešąją biblioteką.Laima Šikšnienė, „Saulėtekio“ progimnazijos biblioteka, Panevėžys.

34.  Edukacinę paroda "Karpymo iš popieriaus pritaikymo galimybės suaugusiųjų švietime" bibliotekos skaitykloje.  Dalyvauja rajono mokyklų bibliotekos. Lazdijų rajono mokyklų bibliotekininkai supažindinami su viena liaudies meninės kultūros formų - karpiniais, jų istorija, tematika bei reikšme lietuvių liaudies kultūroje. Vaizdinės medžiagos stebėjimas (informacinės skaidrės "Karpinių menas - nuo tradicijos iki modernumo". Bus supažindinama su meno kūrėja, karpytoja iš popieriaus Diana Lukošiūnaite, kuri pristatys savo karpinius bei praktinė užduotis "Velykinis atvirukas".

35.  Mokytojos Birutės Vžesniauskienės riešinių paroda bibliotekos skaitykloje.

36. Linos Živatkauskaitės - Žaliauskienės margučių paroda (vašku marginti) skaitykloje.Daiva Mikalauskienė,  Motiejaus Gustaičio gimnazija, Lazdijai

37. Dailaus rašto konkursas tarp 5-8 klasių mokinių. Rašysim iš K.Donelaičio pasirinktą ištrauką(10 eilučių).Stefa Barauskienė, „Ąžuolyno“ progimnazija, Vilnius
38.                                  

1) Paroda  „Kristijono Donelaičio fenomenas: asmenybė, veikla ir kūryba“ minint  K. Donelaičio 300 metų jubiliejų – eksponuojama gimnazijos bibliotekos skaitykloje ištisus metus.
2) Balandžio 23 d. per 3 ir 6 pamokas visi gimnazijos  trečiokai  kartu su mokytojais lituanistais klausysis K. Donelaičio poemos „Metų , kurią skaito aktorius  Rolandas Kazlas (CD),
 3)  Gimnazijos bibliotekoje K. Donelaičio poemos „Metų bus galima klausytis  visą tą dieną.
 4)  Šiai bibliotekų savaitei patys gimnazistai suorganizavo bibliotekoje knygų parodą „SKAITANTIS GIMNAZISTAS – SKAITANTI LIETUV A“, kurioje sudėtos knygos  jiems palikusios labai gilų įspūdį.
5) Kiekvienais metais per bibliotekų savaitę organizuojama akcija „GRĄŽINKIME KNYGAS BIBLIOTEKAI, KURIAS PAMIRŠOTE GRĄŽINTI“

Vilniaus Pilaitės gimnazijos Bibliotekininkės :                                                     Veronika Pakeltienė, Birutė Norkuvienė

----------------------------------------------------------------------------------------------

"V. Kudirka - žmogaus misterija"  Valstybės atkūrimo dienai Vilniaus Antakalnio gimnazijoje




Lietuvos Valstybės atkūrimo dieną Vilniaus Antakalnio bendruomenė pradėjo minėti šiek tiek anksčiau – jau vasario 12-ąją. Nuo pat ankstaus ryto mokykloje šurmuliavo trispalviais prisegtukais pasipuošę mokiniai ir mokytojai, per pertraukas koridoriuose netilo lietuviškos dainos. Vidurdienį per gimnaziją nuvilnijo visų giedamas Lietuvos himnas, į tautiškumo pamoką mokinius pakvietė šventinis direktorės V. Kirkilienės sveikinimas. Bibliotekos iniciatyva ir gimnazijos lėšomis mokyklos bendruomenei  padovanota šventė -susitikimas aktų salėje su teatro, televizijos, kino ir poezijos aktore V. Kochanskyte, pristačiusia programą „V. Kudirka – žmogaus misterija“. Tikėjęsi tradicinio eilių skaitymo mokiniai buvo maloniai nustebinti: įdomus pasakojimas apie V. Kudirkos gyvenimo ir kūrybos vingrybes, betarpiškas, nuotaikingas, ekspresyvus aktorės bendravimas su žiūrovais visus užbūrė, o keliskart pasiųstas publikai palinkėjimas visada turėti norų ir degti troškimais privertė nusišypsoti net labiausiai išsekintus mokslų...Programą pagyvino pianistės, tarptautinių konkursų laureatės Gintarės Rudaitytės atliekami Vinco Kudirkos muzikiniai kūriniai.

----------------------------------------------------------------------------------------------


Vilniaus Antakalnio progimnazijos pirmokų  pažintis su Pranu Mašiotu



Gruodžio 19 dieną sukako 150 metų, kai Zanavykų žemėje, netoli Kudirkos Naumiesčio, Pūstelninkų kaime, gimė lietuvių vaikų raštojas, pedagogas kultūros veikėjas Pranas Mašiotas. Tą dieną  mūsų progimnazijos pirmokai suskubo į biblioteką susipažinti su rašytojo knygelėmis. Iš surengtos parodėlės  jie pasklaidė ir šiek tiek paskaitė P. Mašioto knygeles. Po to klausė ištraukų iš knygelių „Kaziukas sodžiuje “ ir „Katinėlis Pilkutis“, kurias puikiai jiems pristatė 4a klasės mokinė Jonė Lynda.  Išklausę ištraukų, mokiniai pasidalino patirtais įspūdžiais sodžiuose pas senelius bei papasakojo apie jų globojamus gyvūnus. Džiugu, kad P. Mašioto knygelės suvirpino jaunųjų skaitytojų širdeles ir suteikė daug naujų žinių.


----------------------------------------------------------------------------------------------


Kalėdiniai skaitymai Antakalnio progimnazijos bibliotekoje



Gruodžio 16-19 dienomis progimnazijos bibliotekoje vyko Kalėdiniai skaitymai pradinių klasių mokiniams. Pirmąją dieną jaunuosius klausytojus pradžiugino  direktorius.  Jis skaitė nuoširdžią B. Ferrero istoriją apie meilę bei išmokė vaikus dainuoti linksmą dainelę. Antrąją dieną į biblioteką sugužėjo būrys  gimnazistų su neformaliojo ugdymo skyriaus vedėja Rasa  Malikėniene. Jie inscenizavo H. K. Anderseno pasaką „Sniego karalienė“. Trečiąją dieną vaikus nustebino  Šv. Jono Teologo vienuolyno broliai Liudvikas ir Chrizostomas.  Jie papasakojo jautrų kalėdinį nuotykį. O jo išklausius, kaip iš gausybės rago pažiro mokinukų klausimai svečiams. Ketvirtąją dieną pradinukai išgirdo I. Žuromskienės  „Kalėdinę istoriją“, kurią jiems skaitė 8a klasės mokiniai Nora Lapytė ir Martynas Bražėnas. Bet netrukus bibliotekoje tvyrojusią ramybę ir susikaupimą išblaškė muzikos mokytoja Džeralda Kmieliauskienė ir 3d klasės mokinės Lidija Radzevičiūtė, Agota Lukrecija Bacytė, Aistė Markauskaitė, Ieva Čepaitė. Jos ne tik sekė dainuojamąsias pasakas, bet  vaidino bei kvietė mokinius pritarti joms.  Vilaimės, kad progimnazijos pradinukams Kalėdiniai skaitymai buvo labai prasmingi ir suteikė daug džiaugsmo.


----------------------------------------------------------------------------------------------

"Kuo kvepia Kalėdos?" Vilniaus Baltupių progimnazijoje?


Kai namuose pasklinda ypatingas mandarinų kvapas,
ateina Kalėdos.
Kai ant palangių sumirga vaiskios ciklamenų liepsnelės,
ateina Kalėdos.
Kai puansetijų raudoniu užsiplieskia parduotuvių vitrinos,
ateina Kalėdos.
Kai belapiuose medžiuose sūpuojasi raudonpilvės sniegenos,
 ateina Kalėdos.
Kai pirštai panyra į aguonos grūdelius, o širdis – į vasaros prisiminimus,
ATEINA KALĖDOS! 
Artėja Kalėdos, atsinešdamos tą džiugią, mandarinais kvepiančią laukimo nuotaiką. Mokyklose prasideda kalėdinė puošimosi karštinė ir mes, bibliotekininkai, imame sukti galvas, kokia įdomia paroda, renginiu, akcija ar konkursu įsilieti į tą kalėdinę nuotaiką ir pradžiuginti savo bibliotekos lankytojus. Todėl noriu pasidalinti idėja parodai, o gal ir ne tik. Praeitais metais savo bibliotekoje parengiau prieskonių (be kurių mes neįsivaizduojame tikrų Kalėdų) parodą. Pavadinau ją „Kuo kvepia Kalėdos?...“. Tai buvo tikrų prieskonių paroda, kuri labai sudomino mokinius ir vaikus, net tėvelius.  Todėl ir jums siūlau pabandyti kažką panašaus. Aš parodą rengiau taip:
·         Į permatomus nedidelius maišelius sudėjau prieskonius (pvz.: cinamoną maltą ir lazdeles, vanilę ir vanilės lazdelę ir t.t.)
·         Šalia prieskonių padėjau aprašymus. (aprašymus pridedu).
·         To nedariau, bet galima dar parengti parodą „Mano šeimos kalėdinis patiekalas“ ar pan. ir pakviesti savo mokyklos bendruomenę pasidalinti receptais J.   Linksmų švenčių ir gerų minčių ir darbų..
               Odeta Maziliauskienė         Vilniaus Baltupių progimnazija

CINAMONAS – prieskonis, gaunamas iš kai kurių cinamono (Cinnamomum) genties medžių žievės. Cinamonas naudojamas nuo senovės laikų, II tūkstantmetyje pr. m. e. jis jau buvo naudojamas Senovės Egipte, ne kartą minimas Biblijoje. Senovės graikai ir romėnai cinamoną naudojo laidotuvių laužams, religinėms ceremonijoms (kaip smilkalus). Svarbiausiu cinamono prekybiniu centru buvo Aleksandrija, tačiau europiečiai nežinojo, kad ši brangi prekė atkeliaudavo iš Malabaro krantoViduramžiais prikurta visokių mitų apie cinamono kilmę – Žanas de Žuanvilis rašė, kad cinamonas žvejojamas ties Nilo ištakomis, dar pasakota legenda, kad Arabijoje milžiniški cinamono paukščiai iš nežinomų kraštų surinkdavę cinamoną ir iš jo kraudavę lizdus. Cinamoną iš Azijos šalių gabendavo arabai ir parduodavo venecijiečiams, tačiau iškilus Osmanų imperijai ši prekyba sutriko, ir europiečiai pradėjo ieškoti būdų patiems atrasti cinamono. XVI a. portugalai pasiekė Indiją ir Šri Lanką ir ėmė kontroliuoti cinamono prekybą. Tiesa, XVI a. konkistadorai Pietų Amerikoje taip pat ieškojo Cinamono slėnio, tačiau iš tiesų šie augalai ten neaugo. XVII a. pasaulinę prekybą cinamonu perėmė olandai, o po amžiaus – britai.
Cinamono gavybai naudojama tik retesnė ir plonesnė vidinė žievė. Nulupta ir sudžiovinta cinamono žievė vėliau sumalama į miltelius, kurie ir naudojami kaip prieskonis.
Būdingą cinamono kvapą suteikia eteriniai aliejai, sudarantys 0,5-1 % žievės sandaros. Paties cinamono skonis yra kartokas.
Cinamonas daugiausia naudojamas konditerijos pramonėje, gardinant įvairius kepinius (ypač bandeles), šokoladądesertus. Šio prieskonio taip pat gali būti dedama į arbatąkakavąlikerį, juo apibarstomi vaisiai (ypač obuoliai). Gaminami cukraus-cinamono mišiniai, kuriais produktas kartu ir pasaldinamas, ir pagardinamas. Cinamono lapų aliejus vietomis naudojamas uodų atbaidymui.
Dabar svarbiausi pasaulyje cinamono tiekėjai yra Šri LankaIndija (ypač Kerala), BangladešasKinijaIndonezijaVietnamasZanzibaras, Madagaskaras.


GVAZDIKĖLIAI yra džiovinti visžalio kvapniojo gvazdikmedžio  žiedų pumpurai
Gvazdikmedžiai kilę iš dabartinės Indonezijos salų. Jas kolonizavę olandai paskleidė šį augalą plačiau. Šiandien didžiausios gvazdikmedžių plantacijos yra Pemba saloje, kartu su Zanzibaru priklausančioje Afrikos valstybei Tanzanijai. Pasakojama, kad gvazdikėlius užuodi dar iš tolo, nė nepriplaukęs pačios salos.
Gvazdikėliai – labai senas prieskonis, dėl itin stipraus aromato vertinamas Europos, Šiaurės Afrikos ir didelės dalies Azijos virtuvėse. Senovės Kinijoje prieš susitikdami su imperatoriumi pavaldiniai ir svečiai gaudavo pakramtyti gvazdikėlio – kad būtų geras burnos kvapas. Į Europą gvazdikėlius atgabeno arabų pirkliai. Pačioje gvazdikėlių tėvynėje Indonezijoje maistui gvazdikėliai beveik nenaudojami.

ŽVAIGŽDINIS ANYŽIUS - nedidelio visžalio medžio - magnolijos - sumedėjęs vaisius. Magnolija nuo pasodinimo pradeda žydėti jau 6-ais metais ir yra ilgaamžis medis - žydi ir brandina vaisius net 100 metų. Vaisiai nurenkami nuo medžio dar kiek nesunokę, nes pernokę vaisiai atsidaro ir išbarsto sėklas. Vaisiai yra aštuonkampės žvaigždės formos, kurie sudžiovinti ir yra garsusis prieskonis. Kiekvienas žvaigždės spindulys yra kapsulė, kurioje yra žvilganti pailga ruda sėkla, kuri yra mažiau aromatinga, nei pats vaisius. Savo Tiek vaisius, tiek ir jo eterinis aliejus yra saldaus skonio. Anetolis - eterinis aliejus - yra be galo saldus, jis yra 13 kartų saldesnis nei cukrus. Dėl to žalias nesumedėjęs žvaigždanyžiaus vaisius Kinijoje yra kramtomas ne tik burnos ertmei atšviežinti, bet ir pojūčiui po valgio pasaldinti. Žvaigždinio anyžiaus aromatas sausas, lengvas, saldus, šiltas, kandus, medienos ir anyžinis, skonis - saldus, kartus.
Žvaigždinis anyžius kilęs iš Pietų Kinijos ir Vietnamo. Ypatingai populiarus ir turi gilias panaudojimo tradicijas Kinijoje. Kartu su Sičuanio pipirais, gvazdikėliais, cinamonu ir pankoliais sudaro garsujį kinišką penkių prieskonių mišinį. Vėliau paplito ir įsišaknijo Indijoje, Pietų Azijoje, dar vėliau ir visame pasaulyje. Indijoje žvaigždanyžis taip pat yra žymaus prieskonių mišinio "garam masala" ingredientas. Į Europą žvaigždinis anyžius atkeliavo tik XVII-ame amžiuje.
Žvaigždinis anyžius gali būti naudojamas tiek maltas, tiek ir pirminiu pavidalu. Tinkamas pagardas daugeliui pikantiškų patiekalų - padažams, sriuboms, daržovių valgiams, troškiniams, aštriems pagardams, įeina taip pat duonai ir desertams - kepiniams, kompotams, šokoladiniams skanėstams, vaisių ir prieskonių arbatoms, kitokiems gėrimams ruošti.
Žvaigždinis anyžius reguliuoja širdies ritmą, ramina nervus. Nepaprastai malonus žvaigždanyžio aliejaus aromatas suteikia energijos, išsklaido nuovargį ir stresą. Padeda kovoti su nemiga, kurią sukelia nuolatinė nervinė įtampa.
Uogienė su žvaigždiniu anyžiumi nesusicukruoja. Vienam litrui uogienės pakanka vieno sutrinto ar sumalto žvaigždutės lapelio.
MUSKATMEDIS – tropinėje zonoje augantis amžinai žaliuojantis medis. Iki 20 m aukščio išaugantis medis į abrikosus panašius geltonus vaisius pradeda vesti aštuntais gyvenimo metais Vaisiaus viduje po kevalu slypi kvapnus branduolys, kurį mes ir vadiname muskato riešutu.
Legenda pasakoja, kad kai muskatas subrandindavęs sėklas, jų svaiginantis muskatinis kvapas būdavęs toks viską užgožiantis, kad rojaus paukščiai krisdavę ant žemės. Muskatą ilgai lydėjo paslaptys ir mitai: pirkliai kvotė savo tiekėjus mėgindami sužinoti iš kur jis atkeliauja, prekybinių laivų kapitonai svajojo priplaukti tą paslaptingą vietą kur jis auga ir prisikrauti pilnus triumus, o botanikams jis buvo tapęs savotišku “filosofiniu akmeniu” – į Europą atvežtos sėklos niekaip nesudygdavo.
Apie muskato riešuto gimtinę nereikėjo kurti istorijų – iki pat 19 a. jis augo vienintelėje pasaulio vietoje, keletoje Bandos salelių Moluku (anksčiau vadintame Prieskonių) salyne dabartinėje Indonezijoje.
Patys riešutai (sėklos) praeina sudėtingą procesą iki tol, kol „tampa“ prieskoniais: apdžiovinus saulėje, jie paskleidžiami ant bambukinių grotelių ir porą mėnesių toliau džiūsta virš silpnos bedūmės ugnies, kasdien pergrėbstant mediniais grėbliais. Plaktukais pašalinus kevalus branduoliai apdorojami specialiu mišiniu iš jūros vandens ir kalkių, gautų sutrynus koralus – siekiant apsaugoti branduolius nuo pelėsio, kenkėjų ir dygimo – ir dar tris savaites džiovinami virš ugnies. Toks apdorojimas ir buvo priežastis, kodėl smalsiems botanikams niekaip nepavykdavo išauginti muskato iš Bandos salų atkeliavusios sėklos.

    VANILĖ. Kvapiosios vanilijos (vanilės) tėvynė – Meksika, Panama ir Antilų salos. Vanilę, kaip prieskoninį augalą, ypač vertino actekai. Kilmingieji gerdavo kakavos pupelių gėrimą, pagardintą vanilės aromatu.  Actekai Amerikos žemyno užkariautojams ispanams vanilėmis netgi mokėjo duoklę.  Būtent ispanai vanilę ir atvežė į Europą.Šiuo metu vaniles gausiai augina Brazilijoje, Paragvajuje, Šri Lankoje, Taityje bei Šiaurės Afrikos šalyse.Kvapioji vanilė – daugiametė, orchidinių šeimos žolinė liana, žydinti baltais, kvepiančiais žiedais. Jos vaisiai – ilgos, 15–20 centimetrų ilgio rudos, kvepiančios lazdelės su smulkių sėklų košele. Geriausia yra meksikietiškoji vanilė, kurios vaisiai būna 25–30 centimetrų ilgio.

Kiekvienos vanilijos žiedas prasiskleidžia vos vienai dienai. Vanilė pradeda derėti trečiaisiais augimo metais ir dera 35–40 metų. Šviežios vanilės sėklos dar vadinamos vanilės lazdelėmis neturi beveik jokio kvapo, todėl jas reikia fermentuoti ir džiovinti saulėje. Išdžiovintos saulėje vanilės lazdelės nusidažo ruda spalva ir įgauna specifinį kvapą.

Vanilė - vienas brangiausių pasaulio prieskonių, pasižyminti labai stipriu aromatu, o jos skonis - turtingas ir labai išraiškingas, įsimintinas. Ji naudojama pudingams, pyragams, sausainiams, tortams, vaisių desertams, saldiesiems padažams gaminti. Vanilė dažnai neatsiejama nuo šokolado gamybos. Jos aromatas neretai jaučiamas kvepaluose, oro gaivikliuose, kvapniose žvakėse Ji dažnai įeina į egzotiškų ir paslaptingų Rytų aromatų sudėtį, vanile pabarstomos net romantiškos gėlių puokštės. Vanilė turi paslaptį, kuri traukia.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Riešės gimnazijoje vaikams skaito žymūs žmonės




Riešės gimnazijos biblioteka – tai jauki vieta ne tik pasiruošti pamokai, bet ir susirasti sau mielą knygelę, fantazuoti, svajoti apie fėjas, karalius, prisijungti prie didvyrių žygių ir aplankyti stebuklingas šalis, kuriose gyvena burtininkai, nykštukai, prabyla medžiai ir miško gyvūnėliai. Tai šalys, kuriose mūsų mažieji skaitytojai nuolat apsilanko, atrasdami grožį, meilę, draugiškumą bei gerų darbų tyrumą.

Skatindamos vaikų meilę knygai, ugdydamos skaitymo džiaugsmą, stengiamės, jog mūsų skaitytojai ne tik patys kuo daugiau skaitytų, bet ir nudžiugtų, kai jiems skaito žmonės, kurie ne mažiau myli knygas, geba literatūriniu kūriniu perteikti geras emocijas, sužadinti smalsumą bei puikiai atskleisti rašytojo mintis.

 2013 m. pavasarį Riešės gimnazijoje vaikus aplankė „Pasakų traukinys“, kuris susirinkusius vaikus nuvežė į stebuklinių pasakų karalystę, aplankė smalsučių miestelį, pabuvojo minklių pinklių labirinte, skambių dainelių aikštelėje. Stotelėse buvo skaitomos įvairių rašytojų sukurtos pasakos, smagūs eilėraštukai, dainuojamos dainelės, menamos mįslės. Keliauti „Pasakų traukiniu“ kvietė „Mažojo Princo fondo“ iniciatyvos „Visa Lietuva skaito vaikams“ ambasadorė, etnomuzikologė, TV laidų vedėja Loreta Sungailienė, o traukinį iš vienos literatūrinės – muzikinės stotelės į kitą lydėjo linksmos kompozitoriaus Vaido Lengvino kūrybos dainos. Ši pasakiška kelionė buvo skirta priešmokyklinio ir pradinio ugdymo mokiniams. Renginys buvo įdomus, dinamiškas, nuotaikingas.

Šio renginio esmė – tai skaitymas balsu, kuris stiprina ryšį tarp vaiko ir skaitančiojo, tenkina būtiniausius vaiko psichologinius ir emocinius poreikius, lavina vaiko kalbos ir socialinius įgūdžius, skatina intelekto vystymąsi. Anot L. Sungailienės, „Mažojo princo fondas“ įgyvendindamas iniciatyvą „Visa Lietuva skaito vaikams“ primena, jog skaitymas balsu yra puikus būdas vaikams parodyti dėmesį ir šilumą.

Pamačiusios, kaip vaikai nuoširdžiai džiaugėsi, klausydamiesi L. Sungailienės skaitymo balsu,  nusprendėme vaikus ir vėl nudžiuginti. Kartu su mūsų gimnazijos lietuvių kalbos vyresniąja mokytoja Ingrida Žiedeliene organizavome vaikams susitikimą su Vilniaus Kamerinio teatro aktore Vaiva Markelyte – Mačenskiene, kuri mielai sutiko paskaityti vaikams. Skaitymo balsu džiaugsmą galėjo patirti ne tik pradinių, bet ir vyresnių klasių mokiniai. Mažiesiems klausytojams aktorė pristatė O. Proislerio „Vaiduokliuką“, o vyresniesiems - Anos Frank „Dienoraštį“, paskaitė jų ištraukas. Aktorė ne tik puikiai perteikė kūrinių emocijas, veikėjų charakterius, bet ir labai šiltai bendravo su vaikais. V. Markelytė skaitymą balsu susiejo ir su atpasakojimo menu. Vaikai klausėsi tiek rašytojo minčių, tiek aktorės interpretacijų, kartu analizavo tai, ką girdi. Toks skaitymas - klausymasis ypač naudingas vaikams, nes skatina ne tik skaityti, bet ir suprasti tai, ką kūriniu  norėjo pasakyti autorius, daryti gilesnes įžvalgas.

Mes džiaugiamės, kad yra daug gerų žmonių, kurie aplanko mūsų biblioteką, padeda ugdyti vaikų meilę knygai, patirti skaitymo džiaugsmą. Tokiu būdu, galime prisidėti prie vaikų dvasinių vertybių augimo, meninio - literatūrinio skonio lavinimo.

Taip pat prie šios gražios iniciatyvos prisijungė ir Bukiškių pradinio ugdymo skyrius, kuriame bandysime jau greitai pradžiuginti ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus ugdytinius ir pirmos klasės mokinius, skaitydamos A. de Sent- Egziuperi „Mažąjį princą“ – knygą, kuri moko gerumo...

„Visos geros knygos panašios tuo, kad būtinai sukelia skaitytojo norą galvoti apie tai, kas teisinga, gražu, naudinga žmonėms“ - N. Černyševskis.




Riešės gimnazijos bibliotekos vedėja



Eglė Karakajienė








----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


K. Binkio 120-ųjų metinių paminėjimas Vilniaus Antakalnio               progimnazijoje


                         Saulėtą lapkričio 18 popietę į mokyklos biblioteką skubėjo jaunieji skaitytojai. Rašytojo Kazio Binkio 120-osioms gimimo metinėms skirtame renginyje ketvirtokai  susipažino su  jo gyvenimu ir kūryba bei skaitė knygos „Kiškių sukilimas“ ištraukas.
                        4a klasės mokinės Adrija Kerbelytė ir Laura Grikinytė pristatė „Joną pas čigonus“, o Jonė Lynda- „Meškeriotoją“.
                       4b klasės mokiniai Emilija Salapėtaitė, Rūta Ganačkovaitė, Ula Aleksandravičiūtė ir Rojus Razmas pristatė K. Binkio „Kiškių sukilimą“.


                      4c klasės mokiniai Martyna Kvašytė, Amelija Gaidamauskaitė, Artemidė Šilytė ir Aleksandras Kristijonas Barsukovas skaitė „Baltąjį vilką“.





--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą